Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Економіка

«Нафтогаз» перетворюють у ярмо для бюджету, - екперт

Уряд пропонує Верховній Раді України збільшити обсяг випуску ОВДП для фінансування "Нафтогаз України" на 70,5 млрд. грн - до 103,9 млрд грн. Такий крок передбачений в урядовому законопроекті № 4308а "Про внесення змін до закону України "Про Державний бюджет України на 2014 р". Коментує член Спостережної ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Коментар:

Уряд планує супер-рекордний випуск облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) для підтримки «Нафтогазу» протягом лише одного 2014 року – 103 млрд грн. Ситуація у галузі катастрофічна, а зовнішні кредити не рятують ситуацію. При цьому протягом попередніх чотирьох років (2010-2013) для «Нафтогазу» було випущено облігацій суттєво менше – лише на 45 млрд грн. Отож, нині уряд Яценюка удвічі переплюнув «досягнення» своїх попередників.

Якщо таке рішення буде ухвалено, то це стане руйнуванням першого великого міфу про реформаторську команду «Нафтогазу» і паливно-енергетичного сектору. Адже компанія і надалі катастрофічно підриває бюджет України, а «накачування» «Нафтогазу» за допомогою ОВДП створює проблеми для всієї економіки держави. Підвищення тарифів на газ, заяви про реформування «Нафтогазу» і навіть виділення ЄС і МВФ кредитів для газової галузі – ці кроки, попри обіцянки уряду, не врятували ситуації.

До речі, протягом 2010-2013 рр. подібні кроки наповнення статутного фонду «Нафтогазу» за рахунок ОВДП активно використовувалися урядом Миколи Азарова. І, на жаль, така практика як хробак роз’їдала «Нафтогаз», перетворюючи його у хробачливе яблуко. Нинішнє рішення уряду про 103 млрд грн навіть хробакам не залишить роботи.

Водночас, слід визнати, що іншого шляху для «Нафтогазу» на сьогоднішній день просто не існує. Для підтримки життєдіяльності компанії, подальшої дотації тарифів для населення і ТКЕ, виплати боргів перед «Газпромом» і зовнішніми кредиторами – потрібно випускати ОВДП.

Адже підготувати «Нафтогаз» для продажу – якщо відкинути ура-патріотичні заяви її керівництва, – навіть протягом найближчих 3 років, то такий план виглядає нереалістичним.

Головний мотив такого різкого збільшення випуску ОВДП для «Нафтогазу» – це підготовка уряду України до розрахунку за газові борги перед «Газпромом». Як відомо, загальна сума боргу становить по даним Росії 5,3 млрд дол. За умови зниження ціни російського газу борг може зменшитися у кращому випадку до рівня 4,3-4,5 млрд дол.

Окрім цієї причини уряд чесно визнає, що 103 млрд грн потрібні також для виконання зобов’язань компанії за єврооблігаціями 2009 р., які гарантовані державою. П’ять років тому у «Нафтогазу» не знайшлося 1,5 млрд дол., щоб віддати їх кредиторам, і борг був банально пролонгований. Тепер же, у 2014 році, бюджету України (і всім громадянам) доведеться напружитися і таки віддати закордонним банкам ці кредити. Пролонгації не буде.

Також уряд визнає, що 103 млрд грн ОВДП потрібні для погашення заборгованості за газ перед Росією, а також закупівлі нових обсягів газу за допомогою реверсних поставок. Зрештою, все це має стати запорукою стабільного проходження опалювального сезону 2014-2015 рр.

Як бачимо, ані кроки енергоефективності, ані скорочення споживання російського газу, ані реверсний газ, ані популістичні обіцянки не можуть вирішити проблеми підготовки до опалювального сезону. І ситуацію може врятувати лише одне – старий і добре перевірений, але «вбивчий» для економіки метод випуску ОВДП.

Однозначно, що таке рішення буде неймовірним тягарем для бюджету і лише прискорить падіння економіки, інфляцію і девальвацію гривні.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ