Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство

Ми знали на що йдемо і знали, що будуть ув'язнення, але треба йти до кінця, - політв'язні

В Україну повертаються радянські часи, коли за наклеп та антирадянську пропаганду людям присуджували до 10 років ув’язнення. Сьогодні, 17 січня, у Громадському прес-центрі Львівщини колишні політв’язні висловили свої думки щодо новоприйнятих законів, зокрема, закон «Про наклеп». Вони переконані, що лише громадянський і духовний спротив можуть бути способом неповернення до рабства.

Проректор Українського Католицького Університету, колишній політв’язень Мирослав МАРИНОВИЧ заявив, що усі дуже схвильовані спробою влади обмежити права та свободи громадян України.

«В Україна сталося щось дуже знайоме. Я не вірю у повернення тих часів диктатури, але спроба їх повернути є. Поки українці святкували Різдво, група яструбів, хоч це просто вороги України зі значками народних депутатів, готувала пакет законів, щоб перетворити Україну у поліцейську державу», - зазначив Маринович.

Він заявив, що зробили вони це у примітивний спосіб, повернувши статтю за наклеп.

«В Україні порушено принципи парламентаризму. Спосіб, у який ці закони приймали, були неприпустимими, тому там парламентаризму нема, натомість є груба воля. Це рішення порушує низку прав і свобод людини, гарантовані Конституцією України», - сказав Маринович.

Він нагадав депутатам, що не держава встановлює права людини, адже в людини є гідність дана Богом, і не державі її відбирати.

«Конституція України гарантує те, що права і свободи не можуть бути обмеженими чи скасованими, прийнятий закон порушує верховенство права», - заявив Маринович.

Він також очікує, що не лише українське суспільство, але й міжнародна спільнота знайде підстави для потужної хвилі протесту.

«Нині ще не пізно відкликати ті закони, зробити так, щоб вони не набули чинності. Депутати взяли на себе великий гріх і зробили великий злочин проти свого народу. Майбутні їхні пояснення, що вони нічого не знають, не матимуть ваги», - сказав Маринович.

Він вважає, що єдиним виходом є позиція духовної та громадянської непокори.

«Треба ставати на позицію громадянської та духовної непокори. Наприклад, прийом, яким хакери завалюють сайти. Якщо влада заборонила вдягати маски та каски, то треба, щоб усе суспільство вдягнуло каски. Якщо не можна рухатися колонами більше ніж п’ять авто, то треба рухатися колонами усеціло. Для цього має бути солідарність суспільства. Ці закони глупі. Це жалюгідна юридична думка. Якщо суспільство не зрозуміє, що цей момент не можна пропустити, то зло не здолати. Зло, яке не отримує спротиву, йде далі. Якщо ми визнаємо ці закони, то наші свободи відбиратимуть далі», - сказав Маринович.

Він підсумував: «Якщо влада хоче повернути старі часи, то і міжнародна спільнота може повернути їй старі часи і тиснути на них санкціями».

Поет і прозаїк, колишній політв’язень Ігор КАЛИНЕЦЬ сказав: «Ми занадто м’які та гуманістичні, рахуємося із думкою зовнішнього світу. Ми назвали ці події революцією, але революції без крові не буває».

Ігор Калинець зазначив, що Верховна Рада повернула дві карні норми Радянського Союзу.  Багато дисидентів сиділо по в’язницях за антирадянську пропаганду та за статтею наклеп.

«За наклеп на владу тоді давали до 3 років ув’язнення, але цю статтю давали лише російським дисидентам. З українськими дисидентами обходились жорсткіше. Майже всі йшли за статтею «антирадянська пропаганда», а це ув’язнення на п’ять-сім років в таборах.

Перший арешт Чорновола був за наклеп, а друге ув’язнення його було за антирадянську пропаганду. Тому щось дуже знайоме прозвучало вчора, і це перший крок для реставрації тих антигуманних недемократичних законів. Це призвело до розпаду СРСР, а дисидентський рух прискорив його», - сказав Калинець.

Громадський діяч, колишній політв’язень, син командира УПА Романа Шухевича – Юрій ШУХЕВИЧ заявив: «Українців повернулись до гірших прикладів сталінських часів. Тепер за все можна судити. Зараз народні депутати порушили Конституцію. «Совєти» порушували багато статей власної ж Конституції. Мене не здивує, якщо завтра почнуть стріляти. Я не намагаюсь когось налякати, а лише кажу, що ми повинні бути готовими до цього».

«Ці хлопці будуть діяти жорстоко. Так просто у них владу не візьмеш. Настають сталінські часи. Якщо зараз змовчати, то чекати повалення режиму доведеться десятиліттями, але це дуже довго і це, повірте, коштуватиме нашому народу багато крові та сліз. Хвороба ця тільки ускладнюватиметься», - заявив Шухевич.

Він переконаний, що суспільство готове до активного спротиву.

«Якби опозиція не стримувала суспільство, то спротив був би. Якщо суспільство об’єднається і всі вийдуть у шоломах чи масках, то покажуть своє ставлення до таких голосувань», - сказав Юрій Шухевич.

Він зазначив, що Орвелл сказав: «У світі, сповненому брехнею, слово правди звучить, як екстремізм. Або ми будемо йти до кінця, або нічого не вийде. До кінця – це і на жертви, але іншого виходу немає».

Поет і прозаїк, колишній політв’язень Ігор Калинець додав: "У 60-х ми знали на що йдемо. Ми знали, що будуть ув'язнення. Суспільство повинно бути готовим до того, що будуть жертви".

Фото - Павло Паламарчук, Гал-інфо.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ