Країна, в якій коні живуть у найдорожчих клубах, а громадяни – отримують найвищі зарплати! Катар – розкриваємо таємниці Сходу!
Минулого тижня я повернувся із Катару. І ця невеличка країна Перської затоки, яка є найбагатшою країною на планеті, цілковито перевернула моє уявлення про Близький Схід.
Штучні острови – архітектурні проекти нового тисячоліття
Якщо ОАЕ вже завоювало назву країни майбутнього (завдяки пальмовим островам), то, як виявилося, Катар – не має наміру відставати.
А все тому, що на узбережжі затоки збудували надзвичайної краси штучний острів Pearl-Qatar («Перлина Катару»). Острів отримав свою назву завдяки розташуванню: раніше на місці його створення добували перли.
У цьому проекті вражає все – обсяги площ, що створені руками людини у відкритому морі, архітектура споруд, глибока осмисленість всіх нюансів життєзабезпечення острова. Забудовники обіцяють зробити Pearl-Qatar знаковим об'єктом XXI століття.
Катар має тісний зв'язок з морем. Близько 50 років тому, до того як країна почала займатися видобутком нафти і газу, однією з найважливіших статей доходу бюджету був видобуток перлів, що займає особливе місце в історії і культурі Катару.
Насипні роботи щодо створення штучного острова вели впродовж кількох років. В результаті на площі близько 4-х тис м² виникла рукотворна смуга землі. Острів розташований на відстані 350 м від берегової лінії.
Він має кілька бухт та навігаційних каналів, буде складатися з 10 ділянок – тематичних районів, які будуть відзначені французьким, італійським, іспанським та арабським колоритом, що символізує поєднання багатьох культур в країнах Середнього Сходу.
Історія арабських скакунів та кінного спорту
Під час свого кількаденного візиту до цієї країни мені вдалося відвідати кінний клуб Аль-Шакаб (AL SHAQAB) – місце, де по-справжньому люблять та цінують коней.
Тільки не уявляйте собі одразу якусь там ферму із кіньми! На Сході із цим усе дуже серйозно!
Ця будівля з висоти схожа на підкову і клуб займає територію близько 1 млн м²!
Філософія закладу полягає у тому, щоб зберегти та примножити атлетичні характеристики коней арабської породи.
Аль-Шакаб є центром тренування коней для спортивних перегонів. У ньому налагоджена ціла інфраструктура для занять кінним спортом: академія верхової їзди, навчальний комплекс витривалості і центр для розведення. Там можна побачити як кінні перегони, так і показові стрибки.
Звісно Ви запитаєте, чому арабський скакун, а не скажімо – верблюд?
Так от – ще століття до того, як у Катарі знайшли нафту та природній газ ––країна славилася своїми породистими кіньми.
Коли предки нинішнього шейха Катару мігрували з непривітної арабської пустелі три століття назад, щоб оселитися в Катарі, арабський кінь був життєво важливою частиною повсякденного життя.
Якщо ще глибше копнути в історію – то в XIX столітті бедуїнські племена на чолі зі своїм шейхом верхи на конях перемогли Османів в битві, яка в кінцевому підсумку привела до незалежності Катару. Ось так кінь – став символом Катару.
Музей, який руйнує всі стереотипи
Слово музей у кожного з нас, львів’янина, викликає мабуть схожі асоціації – будівля, на яку завжди немає коштів… Так, на жаль, дуже часто є в Україні, але не у світі!
Бо світові музеї – оснащені технікою за останніми віяннями моди і дивують туристів колекціями та артефактами.
Місце яке ви точно запам’ятаєте в Катарі – музей ісламського мистецтва у місті Доха. Він є культурною пам'яткою світового значення.
Всередині музею можна взяти аудіогід (технічний прилад) з більшістю європейських мов – англійська, французька, іспанська – яка вам до вподоби.
До того ж, для зручності туристів, у цьому музеї є невелике кафе, де можна відпочити і перекусити. Ви бачили десь в Україні таку турботу про туриста у музеї – от і мені наразі не траплялося!
Чим ще дивує цей музей?
Відсутністю квитків за вхід! Просто заходь та дивися! Фото робити можна.
Ця історична пам’ятка має ще одне правило – різні дні для відвідин чоловіків та жінок. Тож гендерне правило тут дієве – хлопці в один музей, а дівчата у той час в інший.
Зовнішній вигляд будівлі виконаний з білих кам'яних блоків. Нагадує п'ятиповерхову вежу з "крилами" у вигляді довгих терас. Будівля музею, оточена водою, – тому ззовні схожа на шикарну приватну віллу одного з шейхів, а зовсім не музей, де зібрана велика різноманітність цікавих колекцій.
Всього в стінах музею представлено понад 10 000 безцінних артефактів з трьох континентів!
Автентичний ринок із колоритом Сходу
Слово Ринок (базар) у нас із вами викликає приблизно однакові асоціації – купу товару різного асортименту, вжитку та призначення, більшість якого Made in China, попри те, що привозять його з різних куточків світу, як говорять продавці)))
Але в світі є дуже автентичні ринки, їх неможливо сплутати з іншими. Такий ринок є у Катарі. Недалеко від набережної Корніш розташований “Старий ринок” (Souq Wakif) – справжнє місце аби здійснити подорож у минуле. На відміну від ринків Стамбулу, Дамаска або Єрусалиму він справляє враження дійсно стародавнього місця. Хоча направду таким не є.
На ринку можна купити практично все – від одягу до приправ, кальяну та золотих прикрас. В асортименті також сувеніри, товари для дому, пахощі, східні солодощі, спеції, музичні інструменти, годинники і навіть тварини.
А ще місцеві умільці буквально при вас виготовлять браслет на руку або приготують смачну страву. Де ще вас таким будуть дивувати?!
Старий ринок – однозначно асоціюється з культурою Сходу. Можна годинами ходити не побоюючись стародавніми вуличками ринку. Торгуватися тут люблять і уміють. Ніхто не смикає за руку з вигуками придбати його товар. Усе дуже культурно і ввічливо.
Загалом, після кількох днів перебування у мене склалося враження, що Катар дуже затишна країна, яка вміє дивувати туриста та викликати в нього бажання приїхати сюди ще багато разів.
Принаймні я точно знаю, що невдовзі сюди повернуся! Обов’язково! Бо ще не всі принади цього міста побачив на власні очі!