Слухай онлайн

Місцеві вибори під загрозою: у 12 із 15 членів ЦВК закінчився строк повноважень

Згідно із чинним законодавством строк повноважень члена Центральної виборчої комісії становить 7 років. Але сьогодні 80% складу ЦВК перебуває на своїх посадах вже більше як вісім років! І найцікавіше у цій історії те, що в принципі вони нібито законно порушують закон.

«Освячені» Морозом

Верховна Рада України постанову про призначення на посади більшості нинішніх членів ЦВК ухвалила ще 1 червня 2007 року. Підписав її тодішній голова Верховної Ради Олександр Мороз. За вісім років, що минули з того часу, один член ЦВК вийшов на пенсію. Відбулась також одна ротація новообраного члена ЦВК, а у квітні 2014 року пройшла заміна ще двох членів ЦВК. І підсумку маємо те, що нині 12 з 15 членів ЦВК вже більше як на рік перевищили граничний термін перебування на посаді.

Така ситуація може поставити під сумнів дії Центральної виборчої комісії з проведення майбутніх місцевих виборів та дати підстави певним політичним силам для оскарження результатів виборів. Ба більше, такий стан речей може слугувати серйозним інформаційним приводом для антиукраїнських піар-компаній з дискредитації української влади у світі.

«Забуті» Порошенком

Членів ЦВК призначає на посади та звільняє з посад Верховна Рада України за поданням Президента України. У поданні Президента України про призначення на посаду членів Комісії враховуються пропозиції депутатських фракцій і груп, утворених у поточному скликанні Верховної Ради України.

Кандидатури осіб на посади членів Комісії попередньо обговорюються в депутатських фракціях і групах, а їх призначення проводиться за наявності висновків відповідного профільного комітету Верховної Ради України. Але, як відомо, жодного подання від Петра Порошенка до парламенту про призначення нових членів ЦВК й досі не надходило. Ви уявляєте, щоб в Європі якийсь президент забув про свої повноваження? І особливо перед виборами?!

Невже Президент забув про цей свій обов’язок? Хоча згідно із Конституцією України кожен чиновник має діяти відповідно до чинного законодавства. Отже, не подаючи подання, Президент продемонстрував ігнорування норми закону, яка зобов’язує його це зробити. Про причини згадувати не будемо. Політологи кажуть, що ручна, перелякана, прикормлена комісія зручніша, а ніж нові представники від «борзого» Ляшка, післятюремної Юлі чи самовпевненої «Самопомочі».

У такій ситуації говорити про незалежність ЦВК, як того вимагає від неї стаття 3 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», не доводиться. Комісія, яка повинна будувати свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об’єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності, сама опинилась на межі законності існування.

«Самоліквідація» ЦВК

ЦВК та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Закінчення строку повноважень члена Комісії є підставою для звільнення його з посади. Повноваження члена Комісії припиняються у зв’язку з прийняттям рішення Верховною Радою України про звільнення його з посади.

Станом на 6 серпня 2015 року у 12 із 15 членів Комісії повноваження вже як рік закінчились. І якщо їх не звільняє Президент, то вони, як державні службовці найвищого рангу, що давали Присягу «при здійсненні своїх повноважень у Центральній виборчій комісії додержуватися Конституції України та законів України», просто зобов’язані написати особисту заяву про складення повноважень. Ця норма передбачена підпунктом 1 пункту 4 статті 30 Закону України «Про Центральну виборчу комісію». В такий спосіб законослухняні члени ЦВК просто змусили б Президента до виконання своїх прямих обов’язків. І він упродовж 30 днів мав би подати новий склад ЦВК.

А на разі маємо «ручну» ЦВК на чолі з її головою-орденоносцем Михайлом Охендовським. 27 червня минулого року з нагоди Дня Конституції Президент України Петро Порошенко відзначив його «значний особистий внесок у державне будівництво», нагородивши орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня. Тепер «недолегітимний» Охендовський просто зобов’язаний провести майбутні місцеві вибори «із суворим дотриманням букви закону». Під пильним, але напевно трохи примруженим, оком правової й цивілізованої бабусі Європи.

 

 

 

 
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ
Загрузка...

");