Слухай онлайн
Cуспільство

У стінах Львівської облдержадміністрації працює російський агент?

Революція гідності повимітала з кабінетів української влади практично усіх високопосадовців режиму Януковича. Але «п’ята колона», замаскувавшись і одягнувши поверх кадебістських мундирів вишиванки, продовжує працювати. Політичні хамелеони та аферисти так сильно «люблять» Україну, що готові щомиті задушити її в своїх обіймах корупції, хамства, лицемірства та свідомого правового хаосу.

Донецький «смотрящий»: від Горбаля до Синютки

Обрання у 2010 році Віктора Януковича Президентом України відкрило багатьом не чистим на руку чиновникам дорогу до неймовірного збагачення. Хтось крав мільярдами, «відмивав» мільйони на державних закупівлях і тендерах, будівництві стадіонів та аеропортів. Чиновники обласного рівня «колотили» мільйони на ямкових ремонтах та виділенні земельних ділянок. А клерки меншого калібру не гребували красти туалетний папір і мінеральну воду, канцтовари та сувенірну продукцію.

Кажуть, що дуже модним в цей час було брати «гонорар» за призначення на посади, написання правильної довідки й подачі її на стіл голові ОДА або в Кабмін чи, навіть, за лобіювання додаткових штатних одиниць для якогось управління чи департаменту. Вакансії легко перетворювались у євро чи долари за прийняття на роботу «золотих» дітей місцевих ділків.

У 2010 році Львівську обласну державну адміністрацію очолив нардеп-сумісник Василь Горбаль. Для підсилення губернатора-мільйонера з секретаріату Уряду в ОДА скеровують заступника начальника управління регіональної політики, завідуючого відділом з питань територіальної організації влади та місцевого самоврядування Ореста Матвіїшина. Дехто каже, що «смотрящим», а знаючі стверджують, що просто позбулись хитрого західняка, розчищаючи місце для нових донецьких кадрів.

Але якби там не було, Орест Ярославович був призначений заступником керівника апарату Львівської обласної державної адміністрації. І ось вже п’ять років його геніальна управлінська зірка не заходить над приміщенням на Винниченка 18, освітлюючи шлях у щасливе майбутнє вже восьмому голові облдержадміністрації.

Корупційна арифметика

За роки тяжкої, невдячної і в загальному мало оплачуваної праці в апараті ОДА Орест Матвіїшин часу не гаяв. Приїхав він до Львова практично бідняком: автомобіль «Хюндай і20» 2010 року випуску, невеличка квартира у 33,5 м2 у Києві, дачний будиночок (54 м2)з ділянкою у 220 квадратів. Ну й заслужена щомісячна пенсія у скромних 12 тисяч гривень з хвостиком. І жив весь 2011 рік він за трохи більше 5 тисяч гривень місячної зарплати на руки. По суті бідував.

Але за модою потрібно було встигати. Принаймні автомобільною. Враховуючи тодішні тренди донецьких «серйозні» представники влади ну просто були зобов’язані їздити на кроссоверах. І ось у 2012 році Орест Ярославович купує новенький Ленд Ровер Фрилендер (Land Rover Freelander 2) за якихось там 450 тисяч гривень. І це при загальній сумі сукупного річного доходу у 412 тисяч гривень (з яких ще треба відмінусувати близько 20% податків, 22 тис. грн. добровільного страхування та 10 тисяч 135 грн. на утримання майна). Й окрім того він вносить у декларацію за 2012 рік земельну ділянку загальною площею вже у 4220 м2. Ну й успішно завершує кастинг з вибору дружини.

Для тих хто любить арифметику незрозумілою є задачка: як можна, отримавши за рік на руки близько 330 тисяч гривень, витратити 450 тисяч. А за що людина жила, утримувала сім’ю, купувала харчі, одяг, пальне до авто? Європейські чиновники та прокурори, напевно, зійшли б з розуму, розгадуючи цей український ребус. До речі, казка про цьоцю з Канади і заощадження в панчосі у законослухняній Європі, куди нас провадить Президент Порошенко, не проходить. Тут діє чітке правило: чиновник може витратити рівно стільки скільки заробив. Усе інше – неправомірна вигода.

4 березня 2013 року головою Львівської обласної державної адміністрації стає Віктор Шемчук. Як досвідчений апаратний працівник з досвідом нардепа та генпрокурора він швидко розбирається в кадрових інтригах обласної адміністрації. Орест Матвіїшин з впливової посади заступника керівника апарату злітає у крісло заступника директора одного з департаментів ОДА. Шемчук не любить «підхалімажу» й заявляє про майбутні звільнення неадекватних чиновників. Багато хто з них йде у відпустку та на «політичне» лікарняне. До речі, так само «втікали» в ОДА і від М.Костюка.

У цей час Орест Матвіїшин побив своєрідний рекорд – за 61 день лікарняного йому до виплати нарахували 30 014 гривень (по 492 гривні в день). Така собі непогана річна заробітна платня за два місяці «лікування». Зазначу, що мінімальна погодинна зарплата в Україні тоді становила 7,3 грн., що за восьмигодинний робочий день дає аж 58,4 грн. 

Люстрація – не кастрація, жити і красти не заважає

2013 рік відзначився в Україні загостренням протистояння режиму Януковича з власним народом. Багато хто йшов з влади, не бажаючи прислуговувати злочинцям. А дехто й далі продовжував збагачуватися. Герой нашої розповіді Орест Матвіїшин також не «пас задніх». Отримавши брутто 324 тисячі 856,63 грн. сукупного сімейного доходу за 2013 рік він купує житловий будинок у Брюховичах на 235 м2 з за 950 тисяч гривень. Це виходить за тодішніми цінами орієнтовно по 500 доларів США за метр будинку (не враховуючи ціни земельної ділянки). За такі гроші дійсно гріх не придбати «скромної» хатинки! Але, як кажуть, знайомі ріелтери, де ще знайти такого ідіота, щоб продав в елітних Брюховичах нерухомість за такою смішною ціною. До речі, в цей же період з декларації Матвіїшина зникає згадка про дачний будиночок та з’являється ділянка у 0,6 сотих. Невже згорів? Бо якщо його продали, то дохід від відчуження нерухомого майна мав би бути відображений у декларації.

Хоча можливо будинок в Брюховичах було куплено на виплату, оскільки у 2013 році пан Матвіїшин погашав позику та відсотки за нею на загальну суму у 106,8 тис. грн. Але у минулому році сума цих виплат (відсотки і основна сума) становила вже аж 200 тисяч грн. Це при тому, що сім’я Матвіїшин у 2014 році задекларувала «брудними» усього 243 тисячі 61 гривню сукупного доходу. Відніміть від цієї суми 20 відсотків податків та 20 896 грн., що пішли на утримання майна, й ви отримаєте орієнтовно 175 тис. грн. на руки! А сплачено 200 тисяч кредиту! В офіційному річному сімейному бюджеті чиновника – мінус 25 тисяч гривень! Напевно, цілий рік родина із трьох осіб нічого не їла, не користувалась мобільним зв’язком і транспортом, не купувала туалетного паперу, одягу та мудрих книжок. Випадок гідний занесення у книгу рекордів Гіннеса. То ж треба так вміти жити! Ну хіба харчувались манною небесною, яку приганяв вітер з Ростова.

Окрім того у кризовому 2014 році зросли й земельні володіння сім’ї екс-заступника керівника апарату Львівської ОДА. Його дружина стала власником двох земельних ділянок по 800 м2: в підльвівському селі Малехові та в урочищі Горбок Сколівського району (про ділянки, оформлені на тещу й інших родичів згадувати не буду). Як то кажуть: «Кому війна, а кому мать родна». Хвиля люстрації обійшла пана Матвіїшина стороною. Хоча один з екс-депутатів обласної ради пробував здійснити «атентат», перевіривши головою горе-урядника на міцність шахтарську каску. 

Апаратом Львівської ОДА керує «тітушка»?

Під час революції гідності народ захопив приміщення виконавчої влади у Львові. Але обласна державна адміністрація продовжувала працювати, хоча й в іншому будинку. Неабиякі управлінські здібності для цього доклав і екс-заступник керівника апарату.

«Пригадуєте, як у Львові під час Майдану до обласної ради привезли два автобуси «тітушок» для захоплення адмінбудинку? - розповідає колишній народний депутат України Ірина Сех. -Тоді цю провокацію вдалося зупинити, але багато людей бачили, що її «координатором» був Матвіїшин. Очевидно, що це була не єдина антимайданівська акція, до якої був причетний цей посадовець. Багато працівників адміністрації підтримали Майдан, проте він до останнього допомагав у Львові втримати режим Януковича. Звичайно, після Революції Гідності така особа не могла залишатися на посаді в ЛОДА. Однак, цей пан вирішив триматися за насиджене місце й при новій владі… Я намагалася його звільнити ще як тільки очолила облдержадміністрацію, але не встигла. Матвіїшин рятувався від звільнення затяжними лікарняними. Зараз він працює вже чи не при сьомому голові адміністрації. Я була дуже здивована, що чинний голова ЛОДА довірив цій людині обійняти вищу посаду».

Про яку посаду говорить Сех? Виявляється 23 лютого ц.р. виходить розпорядження голови Львівської облдержадміністрації № 97/0/8-15 «Про покладання виконання обов’язків керівника апарату облдержадміністрації на Матвіїшина О.Я.» наступного змісту: «З метою належного забезпечення роботи апарату обласної державної адміністрації: Покласти виконанняобов’язків керівника апарату обласної державної адміністрації на Матвіїшина Ореста Ярославовича, заступника директора департаменту-начальника управління інформаційних технологій та протокольних заходів департаменту інформаційних технологій та господарського обслуговування обласної державної адміністрації». Внаслідок цього О.Матвіїшин почав суміщати керівні посади у двох різних юридичних особах. До речі, цей документ відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» на сайті ЛОДА так і не був оприлюднений.

У згаданому розпорядженні немає жодного посилання на норми закону чи підстав для такого призначення. Згідно з Постановою Верховної Ради України від 12.09.91 № 1545-ХІІ «Про порядок тимчасової дії на території України деяких актів законодавства Союзу PCP» на території України діють постанова Ради Міністрів СРСР від 04.12.1981 № 1145 «Про порядок і умови суміщення професій (посад)», Інструкція Держкомпраці, Мінфіну СРСР і ВЦРПС від 14.05.1982 № 53-BJ1 «Про порядок і умови суміщення професій (посад)». Законом чітко заборонене таке суміщення посад, оскільки під час покладання обов’язків на Матвіїшина О.Я. він перебував на посаді в іншій юридичній організації!

Кодекс законів про працю України допускає виконання працівником додаткової роботи за іншою професією (посадою) або обов’язків тимчасово відсутнього працівника лише за умов виконання їх на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою. Цього елементарного правила кадровики ОДА не могли не знати! Або в іншому разі свідомо не попередили голову обласної держадміністрації про підписання нелегітимного розпорядження.

Підставили заступника міністра фінансів

Сьогодні всі говорять про скорочення кількості чиновників та покращення ефективності роботи управлінського апарату. Але наступні факти вражають своєю унікальною цинічністю і свідчать, як бюрократи «вигризають» місце біля владного корита.

Як відомо з 1 квітня ц.р. держслужбовці, які отримували пенсії, що були призначені відповідно до закону «Про державну службу» повинні були зробити вибір: йдуть з держслужби і далі отримують пенсію, або залишаються працювати, але перестають її отримувати. Нагадаю, що пенсія О.Матвіїшина за 2014 рік згідно поданої ним декларації становила 12 250 грн. в місяць.

30 березня О.Матвіїшин звільняється з посади заступника директора департаменту облдержадміністрації. Цього ж дня з`являється розпорядження № 208/0/8-15 «Про введення в дію змін № 1 до штатного розпису на 2015 рік Львівської обласної державної адміністрації», погоджене заступником міністра фінансів Качуром. Його суть: з відділу забезпечення діяльності керівництва виводиться посада спеціаліста І категорії і замість неї з 1 квітня вводиться у патронатній службі посада старшого інспектора, який не є державним службовцем! Між іншим така посада не передбачена жодним нормативно-правовим актом. Ні в Класифікаторі професій, ні в Законі України «Про державну службу», ні в додатках до Постанови КМУ від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» не має й згадки про якогось старшого інспектора апарату. Цікаво, які аргументи були знайдені для отримання віце-міністерського підпису й екстренного внесення змін до штатного розпису? Знавці апаратних ігор знають, що простому смертному таке пролобіювати не реально.

Вже звільнений О.Матвіїшин 31 березня пише заяву на ім’я голови Львівської ОДА з проханням призначити його на нововведену посаду старшого інспектора (цікаво, звідки він про неї довідався?). І, о диво, в цей же день з`являється розпорядження № 209/0/8-15 «Про призначення Матвіїшина О.Я.». Пунктом першим цього документу Матвіїшина Ореста Ярославовича призначено на посаду старшого інспектора патронатної служби, а пунктом третім на Матвіїшина О.Я. покладено виконання обов’язків керівника апарату обласної державної адміністрації. Підставою у розпорядженні вказана заява пана Матвіїшина.

Більше того виникає запитання, як недержавний службовець може керувати державними службовцями!? За своєю посадою керівник апарату є чиновником досить високого рангу. Він відповідає за підготовку візитів до області Президента України, опікується діяльністю десятків підрозділів, серед яких і сектор з питань режимно-секретної роботи, Державний архів, Головне управління юстиції та Головне управління МВСУ у Львівській області. А це ж допуск до службової і таємної інформації, можливий незаконний вплив на прийняття рішень.

До цього всього розпорядженням голови № 152/0/5-15 від 16 квітня ц.р. О.Матвіїшина вводять до складу оперативного штабу для координації виконання робіт із будівництва інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави. Все як у тому анекдоті: «Синку, це фантастика!». Не державний службовець, високопоставлений чиновник періоду режиму Януковича, «майже тітушка» за словами Ірини Сех, буде координувати зміцнення обороноздатності Львівщини. Це дійсно фантастика! Як і те, що цього не зауважують відповідні правоохоронні служби. Може б поцікавились нарешті звідки у чиновника десятки тисяч гривень «додаткових» надходжень? Кажуть, що ФСБ для своїх агентів грошей не шкодує.

Мають в носі постанову Уряду

Відповідно до п. 4 минулорічної Постанови Кабінету Міністрів України № 65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» в голови Львівської облдержадміністрації має бути лише чотири заступника, включаючи першого заступника та заступника голови - керівника апарату.

У Львівській ОДА є штатний розпис, у якому посада керівника апарату вказана окремо! Це при тому, що згідно з додатком 23 «СХЕМА посадових окладів керівних працівників і спеціалістів обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій» до Постанови КМУ від 9 березня 2006р. № 268 «Про упорядкування структури...» в переліку посад не вказана посада керівника апарату держадміністрації, а лише посада заступника керівника апарату.

Посадовий оклад незаконної посади визначено у розмірі 4 316 грн. Таким чином порушено Постанову Кабміну і можна говорити про неправомірну виплата заробітної плати. Знову ж таки підставляють голову ОДА під перевірку Державної фінансової інспекції.

Відповідно до загальних правил поведінки державного службовця державна служба ґрунтується на таких основних принципах, як: служіння народу України; демократизму і законності; професіоналізму, компетентності, ініціативності, чесності, відданості справі; персональної відповідальності за виконання службових обов'язків і дисципліни. Як видно, багато хто у Львівській облдержадміністрації розбудовує свою кар’єру дотримуючись діаметрально протилежних засад.

Українська влада підтримала Резолюцію Комітету Міністрів Ради Європи «Про двадцять керівних принципів боротьби з корупцією». На думку європейців, корупція являє серйозну загрозу основним принципам та цінностям Ради Європи, підриває віру громадян у демократію, порушує принцип верховенства права, являє відмову у забезпеченні прав людини, перешкоджає соціально-економічному розвитку країни. Але складається враження, що дехто думає інакше.

Андрій Болкун.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ