За даними Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя, українська мова майже повністю витіснила російську з освітнього процесу, і лише 345 учнів в Україні продовжують навчання російською.
У 2023-2024 навчальному році 99% закладів загальної середньої освіти в Україні забезпечують навчання українською мовою. Про це повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь в ефірі "Громадського радіо". За його словами, кількість учнів, які навчаються російською мовою або вивчають її як іноземну, скоротилася з близько 100 тисяч у 2021-2022 навчальному році до 345 осіб.
Тарас Кремінь пов'язує цей мовний зсув з переосмисленням мовної ідентичності українців після повномасштабного вторгнення росії. "Питання державної мови стало одним із головних пріоритетів громадян України, які екзистенційно відкинули мову країни-окупанта", – наголосив він. Особливо помітні зміни відбулися в південних і східних регіонах, які раніше були осередками русифікації.
Уповноважений зазначив, що навіть у поодиноких випадках, де навчання російською ще зберігається, йдеться про "залишковий контингент", який вступив до шкіл кілька років тому. Він висловив переконання, що ситуація буде остаточно змінена вже з наступного навчального року.
Тарас Кремінь також наголосив на необхідності створення повноцінного україномовного освітнього середовища, включно з позаурочним часом. "Саме тому зараз у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, який передбачає повну заборону використання російської мови в школах", – повідомив він.
Він також закликав до культурного вибору на користь української мови в родинах, соціальних мережах і дозвіллі дітей. "Діти повторюють мовну поведінку вчителів і батьків. Саме тому так важливо, щоб дорослі давали приклад — не толерували російську, а підтримували українське", – підкреслив Тарас Кремінь.
