Слухай онлайн
Історія

Археологи дослідили територію пам’ятки архітектури ХVІ ст. - храму Різдва Богородиці у Щирці

Фото - Науково-дослідний центр
Фото - Науково-дослідний центр "Рятівна археологічна служба"
Фото - Науково-дослідний центр
Фото - Науково-дослідний центр "Рятівна археологічна служба"
Фото - Науково-дослідний центр
Фото - Науково-дослідний центр "Рятівна археологічна служба"
1/3
Науково-дослідний центр "Рятівна археологічна служба" повідомив про дослідження території пам’ятки архітектури ХVІ ст. - храму Різдва Богородиці у Щирці, передає Гал-інфо з посиланням на пресслужбу РАС.

Попри осінь на календарі і перші приморозки, археологічні польові дослідження тривають. Нещодавно науковці працювали в одному з найдавніших містечок Львівщини. А точніше - на території пам’ятки архітектури ХVІ ст. - храму Різдва Богородиці у Щирці.

Перша згадка про Щирець в літописі датується ще 1126 роком. Однак через малу кількість писемних джерел про життя міста у часи середньовіччя, донині його історія зберігає чимало загадок. Одна з основних – що ж було на території згаданої церкви у княжі часи.

Хтось із дослідників припускає, що тут міг бути замок або монастир, а хтось навіть стверджує, що саме тут був літописний Щирець.

«Гору, на якій побудовано храм, називають Золотою, однак раніше вона мала назву і Монастирської і Замкової. Це дає підстави робити певні припущення. Ми також знаємо, що під час вивчення цієї території у 1970-х роках археологи знаходили фрагменти кераміки, яку датували давньоруським часом. Однак повноцінних розкопок там ніколи не проводили», - розповів археолог Олександр Сілаєв.

Нині однією з найдавніших збережених частин храмового комплексу є оборонні стіни та в’їздна брама. На жаль, за останні роки частина цих стін зруйнувалась і потребує негайної реставрації.

Наші археологи на замовлення департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА виконали шурфування та провели нагляд перед початком робіт з відновлення стіни зі східної сторони подвір’я.

Що вдалось знайти?

  • Кам’яні стіни були збудовані в ХVІ - ХVІІ ст. і один раз вже були відремонтовані. Більше того, їхні фундаменти були зведені на місці християнського кладовища, яке існувало раніше.
  • Найцікавіші знахідки – фрагменти кераміки ХІ - ХІІ ст., були знайдені під час шурфування з західної сторони укріплень. Це ще раз підтверджує, що у княжі часи ділянка була заселена. Однак залишається невідомим, що саме тут було – городище, боярська садиба чи монастир. Наразі інформації замало, аби робити висновки.

Дізнатись більше про історію цього місця і міста Щирець загалом допоможуть лише подальші археологічні дослідження. Сподіваємось на їх продовження вже незабаром.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ