Слухай онлайн
Історія

День в історії - 50 років тому у СРСР ухвалили таємну постанову щодо протидії самвидаву

28 червня 1971 р. ЦК КПРС ухвалив таємну постанову про заходи протидії нелегальному розповсюдженню антирадянських та інших політично шкідливих матеріалів».

Про це інформує Календар Українця у Facebook.

Вже за місяць, традиційно, постанову московського центру продублював ЦК КПУ. 30.12.1971 ЦК КПРС ухвалив наступну постанову про початок репресивних заходів проти самвидаву в межах усієї імперії. Першою гучною справою в Україні в січні 1972 була інспірована КҐБ «Справа Добоша».

4 січня 1972 на станції Чоп затримали громадянина Бельгії, члена «Спілки української молоді» Ярослава Добоша: він намагався вивезти за кордон фотокопію «Словника рим української мови» Святослава Караванського, тоді вже політв’язня. Перед тим Добош у Києві зустрічався з І.Світличним та іншими шістдесятниками. У КГБ його примусили зізнатися, що він прибув «для виконання завдання закордонного антирадянського центру бандерівців ОУН». Добош виступив із каяттям по радянському телебаченню, його відповідну заяву опублікувала радянська преса, після чого його вислали за кордон СРСР.

15 січня 1972 газета «Радянська Україна» повідомила: «Органами Комітету державної безпеки при Раді Міністрів УРСР за проведення підривної антирадянської діяльності заарештовано туриста з Бельгії Ярослава Добоша. Ведеться слідство».

11 лютого газети «Радянська Україна», «Правда Украины» і «Вечірній Київ» повідомили: «Органами Комітету державної безпеки при Раді Міністрів УРСР за проведення на території республіки ворожої діяльності заарештовано підданого Бельгії Добоша Ярослава. Попереднім слідством встановлено, що Добош прибув для виконання злочинного завдання зарубіжного антирадянського центру ОУН, що перебуває на утриманні імперіалістичних розвідок і використовується ними в проведенні підривної діяльності проти Радянської держави. За проведення ворожої соціалістичному ладові діяльності і в зв’язку зі справою Добоша притягнуті до кримінальної відповідальності Світличний І. О., Чорновол В. М. , Сверстюк Є. О. та ін. Слідство триває»

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ