Notice: Undefined index: volyn in /home/galinfo/web/galinfo.com.ua/public_html/lib/custom/mo_news_func.php on line 97
Новини України: День в історії - народився Микола Аркас
Слухай онлайн
Волинь

День в історії - народився Микола Аркас

Микола Миколайович Аркас — український культурно-освітній діяч, історик і композитор. Народився 7 січня 1853 р. у Миколаєві в сім'ї головнокомандуючого Чорноморського флоту і портів — адмірала М. Аркаса.

Після закінчення в 1875 р. Новоросійського університету в Одесі служив у морському відомстві в Миколаєві. У 1898 р. в чині статського радника вийшов у відставку, мешкав у родовому маєтку на Херсонщині. Маючи, за його власними словами, "демократичнонаціональний" світогляд, змалку захоплювався історією, культурною спадщиною українського народу.

В молоді роки постійно спілкувався з корифеєм національного театру М. Кропивницьким, брав участь у виставах "Одеського нового театру". М. Аркас був одним із засновників української музичної класики. Серед перших його композиторських спроб — записи й обробки українських народних пісень (1880 р.). Написав лібрето і музику до опери "Катерина" на сюжет однойменної поеми Т. Шевченка (клавір вперше видано у Миколаєві 1897 р.). Прем'єра опери відбулася 1899 р. в Москві у постановці трупи М. Кропивницького.

М. Аркас багато уваги приділяв науковим дослідженням, підтримував постійний зв'язок з багатьма українськими істориками, краєзнавцями. У 1908 р. в Санкт-Петербурзі видав українською мовою "Історію України-Руси" з ілюстраціями, де історичний процес подано в розрізі біографій провідних діячів (2-е видання — Краків, 1912).

Він є автором поеми "Пилип Орлик" (1907 р.), присвяченої творцеві першої Конституції України, написаної як відгук на антиконституційний державний переворот 16 (3) червня 1907 р., який відзначився розпуском II Державної думи, репресіями царизму, придушенням боротьби українського народу за соціальне й національне визволення. Тоді саме М. Аркас написав вірш "На смерть лейтенанта Шмідта". М. Аркас був активним учасником національно-культурного руху, одним з організаторів і головою товариства "Просвіта" у Миколаєві, заснованого в 1907 р.

Помер 26 березня 1909 року в Миколаєві.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ