Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство

Депутати Львівської облради вшанували пам`ять 366 українців, трагічно загиблих у Павлокомі

Голова Львівської обласної ради Олег Панькевич разом із депутатами обласної ради Павлом Хобзеєм, Святославом Шереметою, Ярославом Кравченком, Олегом Рісним, головою Об`єднання товариств депортованих українців "Закерзоння" Володимиром Середою, головою Перемишльського відділу Об`єднання українців у Польщі Марією Туцькою, представниками духовенства та громадськості взяли участь у заходах вшанування пам`ять українців, трагічно загиблих у Павлокомі, повідомила прес-служба Львівської обласної ради.

На місцевому цвинтарі біля меморіалу пам`яті 366 українців делегація здійснила чин поминальної панахиди та провела віче. Голова Об`єднання товариства депортованих українців "Закерзоння" Володимир Середа розповів присутнім про трагічні події 1945 року. Своїми спогадами про страшні дні 2-3 березня 1945 року поділилися вцілілі Омелян Федак та Тетяна Чума.

Голова Львівської обласної ради Олег Панькевич подякував присутнім за їхню участь у вшануванні українців, яких убили тільки за те, що вони були українцями, за те, що вони прагнули незалежності нашої держави.

Довідка:

Українське село Павлокома розташоване у долині Сяну за 40 кілометрів на захід від Перемишля (нині це Динівський повіт Підкарпатського воєводства Республіки Польща). Напередодні Другої світової війни Павлокома налічувала 1370 мешканців, у тому числі 1190 українців, 170 поляків.

2-3 березня 1945 року відділ польської Армії крайової під керівництвом поручника Юзефа Біса (псевдо-„Вацлав“) разом з групами навколишніх польських сіл напали на село Павловому. Підрозділи польської армії крайової розстріляли 366 українців разом із парохом о. Володимиром Лемцьом. Не вбивали хлопчиків до 5 років і дівчат до 7. 36 українців врятувались.

Ті, кому вдалося вижити в ті страшні дні, розповідають, що операція очищення українського патріотичного села від українців розпочалася вранці й тривала до обідньої пори. Людей зганяли до місцевої церкви (від неї тепер залишилася лише дзвіниця), яка послужила збірним пунктом призначених на знищення. Із церкви чоловіків, жінок і дітей виводили до трьох викопаних ям і там розстрілювали. Загинув і місцевий парох о. Володимир Лемцьо, а храм знищили. Три великі ями, наповнені тілами вбитих, стали їхніми спільними могилами. Місцеві римо-католики 1965 р. зруйнували павлокомську церкву до останньої цеглини.

Починаючи з 1995 року, щорічно у травні на павлокомському цвинтарі відбуваються релігійні панахиди і громадянські віча за участю українців Перемищини, делегацій товариства «Надсяння» зі Львова, колишніх павлокомців, їхніх дітей та онуків.

Проблема щодо спорудження пам'ятника на місці поховання 366 українців, трагічно загиблих 3 березня 1945 року в селі Павлокома чекала свого вирішення досить довгий час. Польська сторона, в особі Ради охорони пам'яті боротьби та мучеництва РП та місцевої влади Підкарпатського воєводства всіляко затягувала вирішення даного питання.

13 травня 2006 року у присутності президентів України Віктора Ющенка і Польщі Леха Качинського відбулося урочисте відкриття на греко-католицькому цвинтарі в центрі Павлокоми меморіалу 366 українцям, колишнім мешканцям цього українського села

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ