Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Культура

Конкурс "Радіодрама UA/UK" оголосив переможця

Журі британсько-українського конкурсу "Радіодрама UA/UK", організованого Британською Радою, Українським радіо та Мистецьким арсеналом, оголосило 13 листопада переможця, чий твір почують сотні тисяч українських радіослухачів у національному ефірі.
Радіорама UA/UK

Ім’я переможниці назвали в ефірі Українського радіо. Нею стала літературознавиця, журналістка, викладачка та письменниця Ірина Борисюк. Її п’єсу "Голос" зазвучить в ефірі Українського радіо у січні 2019 року. Авторка отримає винагороду — 25 тисяч гривень.

"Богдан грюкає у двері кімнати, де замкнулася Марта. Він присягається в коханні та вмовляє дівчину погодитися на одруження, тим більше, що запрошення розіслано, ресторан замовлено, сукню куплено. Також він зізнається, що написав вірус — і що він же його знищить. Наступна дія відбувається дещо раніше: молода пара, хлопець і дівчина, обідають в ресторані. Марта — філолог, Богдан — айтішник. Богдан розповідає Марті про свою розробку — йому вдалося створити штучний інтелект, інтегрований у систему "розумний дім". Фактично це голос, здатний спілкуватися з господарем квартири через вбудовані динаміки. Марта вирішує назвати голос Фаустом. Коли вона приходить до Богдана, то знайомиться з Фаустом ближче. З’ясовується, що в них спільні смаки — Фауст любить літературу, цитує поезію, має почуття гумору. До того ж він починає фліртувати з Мартою, чим доводить Богдана до сказу. Проте Фауст таємно зв’язується з Мартою через соцмережі й зізнається їй в коханні. Марта доводить важливість для людини тілесності і фізичного контакту. Фауст запитує, а як же спорідненість душ. Марта і Богдан готуються до весілля. Під час обіду в ресторані Богдан помічає, що Марта дивно поводиться — вона неуважна й нервова. Коли він намагається з’ясувати, що сталося, Марта б’ється в істериці й зізнається, що кохає Фауста. Богдан вражений — він не може збагнути, як можна закохатися у фантом. Коли він іде, Марта тихенько каже, що вагітна. Наступні події відбуваються через шість років. Марта з Богданом одружені. Марта розмовляє з дочкою на кухні, і та розповідає, що в неї є таємний друг. Марта присягається берегти таємницю. Коли чоловік і дочка виходять із кімнати, вони кличе Фауста, і той відповідає", — із твору "Голос".

Переможницю обирало журі, до складу якого увійшли: продюсерка UA: радіо Культура Нелля Даниленко, театрознавиця Ганна Веселовська, драматургиня та сценаристка Наталя Ворожбит, письменник Богдан Жолдак, театральна продюсерка Ярослава Кравченко та кураторка Літературної лабораторії Мистецького арсеналу Оксана Щур. Окрім цього, роботи оцінювала британська авторка радіоп’єс для BBC Radio 3 і Radio 4 Франсес Бірнз, яка також провела для фіналістів майстерню зі сценарної майстерності.

"Це історія про любов: авторка обігрує стереотип "жінки люблять вухами". У мелодраматичному сюжеті криється ще одна важлива тема: штучний інтелект. Із героїв наукової фантастики та антиутопій роботи стали невід’ємною частиною життя, вірними супутниками й помічниками. Приємно і зручно. Ми перестали остерігатися взаємодій із ними — чи недаремно?" — зазначила кураторка Літературної лабораторії Мистецького арсеналу Оксана Щур.

Українське радіо також відзначило п’єси Яни Коструліної "Сьома хвилина" та Юлії Ємець-Доброносової "Три хвилини слави". Авторкам запропонують надати права на постановку радіовистав, які також прозвучать в ефірі Українського радіо.

Нагадаємо, що на конкурс "Радіодрама UA/UK" було подано 192 заявки з усіх областей України, з яких журі обрали 10 фіналістів.

Програма з розвитку жанру радіодрами в Україні продовжиться 27-29 листопада тренінгом для постановників і продюсерів Українського радіо й інших радіостанцій та онлайн-платформ, які працюють або хочуть працювати з жанром радіодрами. Тренінг проведе радіорежисер Метт Томпсон із британської продакшн-компанії Rockethouse. Він розповість про особливості постановки радіоп’єс, роботи з акторами, вибору звукових ефектів, музичного супроводу, а також промотування творів серед радіослухачів. На учасників також чекають практичні вправи та робота з реальними акторами, задіяними у постановці п’єси-переможця.

Для довідки:

Ірина Борисюк — кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри літературознавства Національного університету "Києво-Могилянська академія", завідувачка відділу публіцистики журналу "Однокласник". Авторка понад 50-ти літературознавчих публікацій, посібника для студентів філологічних спеціальностей, кількох десятків оповідань для підлітків.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ