У суботу, 17 грудня, Центр досліджень визвольного руху підбив підсумки конкурсу студентських наукових робіт «Український визвольний рух 1920‑х – 1950‑х рр.». Перемогу здобула робота Сергія Гуменного про протистояння втікачів із СРСР із органами охорони державного кордону міжвоєнної Польщі.
На фінал конкурсу, який відбувся у стінах Українського Католицького університету, з'їхалося 14 учасників (з-поміж 18, які брали участь), які змогли прибути до Львова. Хлопці та дівчата приїхали з усієї України: Київ, Харків, Южне (Одещина), Херсон, Тернопіль, Кам'янець-Подільський, Ніжин (Чернігівщина), Кривий Ріг, Маріуполь, Житомир, Вінниця, Полтава, Луцьк і, звісно ж, Львів і область.
Студентів привітали члени журі Володимир В'ятрович, Василь Стефанів і Руслан Забілий. Відкриваючи семінар, у своєму вітальному слові Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович зазначив, що цей конкурс вже ювілейний - 5-й поспіль, чий фінал проводиться у Львові вперше. Він наголосив, що на семінарі зібралися найсильніші історики з-поміж усіх, хто подавався, оскільки чимало робіт довелося відхилити через недотримання вимог.
Декан Гуманітарного факультету УКУ Андрій Ясіновський висловив конкурсантам подяку за участь і побажав їм успіхів.
Студенти мали нагоду послухати кілька лекцій від членів журі. Володимир В'ятрович говорив на злободенну тему - спекуляцій у мас-медіа навколо польсько-українського конфлікту в часи Другої світової війни. Це процес він назвав «таблоїдизація історії» - коли ЗМІ визначають домінуючі теми в історичному знанні.
Лекція директора Центру досліджень визвольного руху та Генерального директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслана Забілого називалася «Моральний кодекс повстанців». Історик розповів про те, якими якостями повинні були володіти бійці й командири повстанської армії, аби успішно воювати проти двох найсильніших військових потуг (Третього Райху та СРСР); якою були дисципліна та система заохочень і покарань в УПА та навів низку епізодів того, як їх застосовували.
Третім виступав доцент кафедри нової і новітньої історії України Гуманітарного факультету УКУ Василь Стефанів і доповіддю «Духовенство ГКЦ і український визвольний рух 1920-1930-ті рр.». Він відтворив непрості стосунки, які існували між греко-католицькими священиками та українськими націоналістами, та їх намагання узгодити християнські цінності з боротьбою за незалежність України.
Перш ніж перейти до найочікуванішої частини - нагородження, учасникам конкурсу презентували магістерську програму з історії Українського Католицького університету.
Коли інтригу конкурсу було витримано, журі оголосило переможців. Перше місце в конкурсі «Український визвольний рух 1920-х - 1950-х років ХХ ст.» 2016 року зайняв Сергій Гуменний (Тернопільський національний педагогічний університет ім. Гнатюка) із роботою «Українці vs Корпус охорони прикордоння: радянсько-польський кордон як фактор українського національно-визвольного руху 1920-1930 х рр.».
Між іншим, Сергій не вперше брав участь у Конкурсі. 2013 року його робота «Втеча з "комуністичного раю": селянські переходи радянсько-польського кордону на початку 1930-х років» посіла третє місце. Приємно спостерігати таке вдосконалення учасників конкурсу.
Друге місце посіла стаття Петра Мухи (Національний університет «Львівська політехніка») «Картографування діяльності УПА в 40-х роках ХХ століття». Судді підкреслили прикладну цінність та перспективність цього дослідження в плані створення інтерактивних карт з історії УПА та Української революції 1917-1921 рр.
І третє місце дісталося Валентині Арабаджи (Донецький державний університет управлінння, м. Маріуполь) за роботу «Донбас у документах організації українських націоналістів». На думку конкурсної комісії, Валентина вперше розглянула проблему Донбасу під таким кутом: не історія підпілля в Донецькій обл., а саме тема Донбасу в документації визвольного руху.
Ці роботи набрали найвищі оцінки членів журі. Але, окрім них, кожен член журі вирішив відзначити по одному конкурсантові, чия робота хоч і не посіла призового місця, однак теж була виконана на високому рівні.
Провести конкурс та семінар на високому рівні було можливе завдяки злагодженій роботі всіх організаторів і партнерів Конкурсу: Центру досліджень визвольного руху, Українського Католицького університету, Інституту суспільних досліджень, Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», Українського інституту національної пам'яті, Міністерства освіти і науки України за сприяння: Книжкового Клубу "Клуб сімейного дозвілля", Асоціації випускників історичного факультету Київського національного університету імені Т. Шевченка, каналу "Еспресо" та Вічного фонду ім. Тиміша та Ґеновефи Шевчуків.
{{2,3,4,5,6}}
Ознайомитися зі статтями переможців та учасників конкурсу можна на сторінці Центру досліджень визвольного руху