Напередодні гарячого літа, пляжного сезону — лікарі б’ють на сполох: під впливом ультрафіолету, активної засмаги — звичайні родимки можуть переродитися у злоякісні новоутвори. Відтак, з 13 по 19 травня всі без вийнятку громадяни України матимуть можливість безкоштовно обстежитись на наявність меланоми та немеланомних пухлин в більш ніж 700 державних та приватних клініках України, повідомила прес-служба Департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА.
Головний позаштатний дерматовенеролог МОЗ України Олександр Літус зазначив, що вперше до ініціативи Міністерства охорони здоров’я долучились не лише дерматовенерологи, але й онкологи, терапевти і офтальмологи. Саме такий міждисциплінарний підхід дозволить максимально якісно і ретельно обстежити кожного пацієнта.
Найбільш підступним і агресивним серед новоутворів вважається меланома. Якщо хвороба виявляється на пізніх стадіях — 90% випадків завершується летально. В той же час, якщо меланому вдається діагностувати своєчасно – 9 з 10 осіб можна врятувати.
Лікарі вважають, що ультрафіолетове опромінення є головною причиною раку шкіри. Тому, вони не радять засмагати з 10ºº ранку до 16ºº. Рекомендують користуватись сонцезахисними кремами і, обов’язково носити сонцезахисні окуляри, адже існує рідкісна та дуже підступна хвороба — меланома ока, яка також виникає внаслідок негативної дії ультрафіолетових променів.
Проте мало хто знає, що далеко не всі темні окуляри захищають око від ультрафіолету. Не треба носити окуляри з блакитним та фіолетовим склом. Промені, що проходять через скло такого кольору шкідливі для ока. Тож надавайте перевагу окулярам з коричневим чи зеленим склом.
За словами головного дерматовенеролога Департаменту охорони здоров’я ЛОДА Юрія Роговського: «Кожному слід регулярно оглядати себе. Якщо родимка почала видозмінюватись, слід негайно звернутись до лікаря. Щоб було легше виявити симптоми хвороби придумана спеціальна абревіатура АККОРД де:
А – асиметрія (родимку умовно можна розділити на 2 рівні частини);
К – краї (повинні бути рівні);
К – кровоточивість;
О – окрас (рівномірний);
Р – розмір (чим більша родимка, тим небезпечніша);
Д – динаміка (любі зміни – колір, краї, тріщини, тощо)».
Список державних та недержавних лікувально-профілактичних установ де буде проводитись «Всеукраїнський тиждень діагностики раків шкіри»:
Обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер:
м.Львів, вул.Коновальця,1 – поліклінічне відділення, тел.(032)238-56-42;
Обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер:
м.Львів, вул. Коновальця,5 –стаціонарне відділення, тел. (032) 238-56-46;
Обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер:
с.Сокільники, вул.Данила Галицького,2; ІУ-е відділення, тел.(032)227-03-30;
Львівський шкірновенерологічний диспансер №2:
м.Львів, вул.Замарстинівська,83; поліклінічне відділення, тел. (032) 252-03-49;
Клініка «Леодерм»:
м.Львів, пр.Червоної Калини,29; на базі кафедри поліклінічної справи, сімейної медицини та дерматології, венерології, тел.050-5191010;
«Клініка Новодерм»:
м.Львів,вул.Сахарова ,32; тел.(032)240-08-13;
Медичний заклад «Медицина ока»:
м.Львів, вул.Коновальця, 33 , тел. (032)295-34-70;
Кафедра поліклінічної справи, сімейної медицини та дерматології, венерології ЛДМУ ім.Д.Галицького:
м.Львів, вул. Коновальця,1; тел.(032) 238-56-37;
Військово-медичний клінічний центр Західного регіону:
м. Львів, вул. Личаківська,26; тел. (032) 275-95-00;
Поліклінічне відділення обласного онкодиспансера:
м. Львів, вул.Єфремова, 59, тел. (032) 237-58-20