В Житомирській області завершився пілотний проекту НАТО з вилучення радіоактивних відходів (РАВ), що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР. Після переміщення РАВ до Київського міжобласного спеціального комбінату територію сховища рекультивували, повідомила прес-служба Держатомрегулювання.
Сховище РАВ на Житомирщині утворилося в часи Радянського Союзу на території колишньої військової частини 83330, що була ракетною базою стратегічних ядерних сил СРСР. На об’єкті обслуговували ядерні боєприпаси: джерела іонізуючого випромінювання (ДІВ) використовували для калібрування приладів за різними діапазонами вимірювання й типами випромінювання.
З метою приведення території сховища у екологічно безпечний стан Кабінет Міністрів України уклав Імплементаційну угоду з НАТО. В межах угоди реалізували пілотний проект вилучення РАВ із сховища «Вакуленчук» й реабілітували територію.
За проектом, радіоактивні відходи вилучили як зі споруди сховища, так і з майданчика (прилеглих територій). Після цього здійснили демонтаж споруди, реабілітацію майданчика й фінальне радіаційне обстеження. Частину РАВ у вигляді відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання перевезли на зберігання до Київського міжобласного спеціального комбінату. Тверді РАВ у вигляді залізобетонних конструкцій сховища, а також зацементовані рідкі РАВ передали на захоронення до ПЗРВ «Буряківка» у Чорнобильській зоні відчуження.
На сьогодні радіаційний фон рекультивованих територій відповідає нормі. На Отриманий досвід використають під час наступних проектів з вилучення РАВ з «історичних» сховищ, у тому числі тих, які залишились від військових програм колишнього СРСР.