Під час веб-конференції в інформаційній агенції Гал-інфо офіцер відділу прикордонного контролю Західного регіонального управління Держприкордонслужби України, підполковник Василь Вітровчак розповів, з якими проблемами найчастіше стикаються наші громадяни під час перетину кордону.
Про черги
Цю проблематику потрібно вивчати не тільки зі сторони українських прикордонників, а це комплексне питання. Пропускні операції на кордоні здійснюють з української сторони Прикордонна і Митна служба, та аналогічні служби зі сторони суміжної держави. Тобто не тільки прикодонники України створюють умови, щоб були черги або їх не було.
З року в рік ми спостерігаємо суттєве збільшення потоку транспортних засобів і осіб. Але, на жаль, ми не спостерігаємо збільшення кількості пунктів пропуску через державний кордон. Наприклад, якщо Краківець розрахований на 10 000 осіб і 2000 автомобілів за зміну, то ми пропускаємо близько 15 000 осіб і 3000 автомобілів, тобто працюємо понаднормово.
Також на стан черг впливає пропускна спроможність суміжної сторони. Між Україною та країною ЄС підписано меморандум, де чітко визначено для кожного пункту пропуску, скільки транспортних засобів ми і польські колеги зобов'язані пропускати протягом зміни.
Про власників транспортних засобів на іноземній реєстрації
Їхній рух дуже суттєво впливає на черги на кордоні. Якщо взяти загальну чисельність учасників руху за зміну, то кількість цих людей складає близько 50-60%. Для того щоб спростити деякі процедури, ми у пунктах пропуску Краківець та Рава-Руська створили окремі смуги руху якраз для таких транспортних засобів. Тобто власники транспортних засобів української реєстрації можуть не чекати загальної черги, а їхати по окремій смузі. Це дуже спрощує перетин кордону саме в часових показниках.
Про виїзд дітей за кордон
Нещодавно в Інтернеті виник фейк про те, що з 1 квітня цього року виїзд дітей за кордон буде здійснюватись тільки при наявності закордонного паспорта. Ця інформація не відповідає дійсності.
З 2015 року процедура вклеювання фотокарток та вписання інформації про дітей у паспорти батьків не здійснюється. Але паспорти з інформацією про дітей, які були видані до 2015 року є дійсними на термін, на який їх було видано. Тобто, якщо інформація вписана в паспорт матері або батька і фотокартка вклеєна, то сьогодні без проблем люди можуть перетинати Державний кордон України.
Дозвіл батьків на виїзд дитини за кордон потрібний до 16-річного віку, а супроводжувати може особа самостійно (не батьки), якщо їй вже виповнилося 18.
Щодо аліментів. Якщо батько не платить аліменти більше 6 місяців, державна виконавча служба видає матері довідку про несплату аліментів і мати без будь-якої нотаріально завіреної згоди батька вивозить дитину за кордон у будь-яку країну світу. Ця довідка видається терміном на 1 місяць.
Про країни, де не потрібен закордонний паспорт
По внутрішніх паспортах можна їздити у країни СНД. У Туреччину наші громадяни можуть їздити по ID-картках - це нововведення почало працювати з минулого року.
Про "Нове обличчя кордону"
У Краківці запрацював проект "Нове обличчя кордону". Його головна ідея - "влити нову, свіжу кров" у пункти пропуску, в підрозділи охорони державного кордону. Ми набираємо багато цивільної молоді, молодих людей, які вільно володіють іноземними мовами, готуємо наш персонал та недопускаємо до проекту тих, хто не володіє жодною іноземною.