У Львівській обласній військовій адміністрації відбулося засідання Координаційного центру підтримки цивільного населення, де було презентовано план міжсекторальної взаємодії для допомоги дітям з розладами спектра аутизму (РСА) та розладами дефіциту уваги і гіперактивності (РДУГ). Про це повідомляє Львівська ОВА.
Цього тижня у Львівській обласній військовій адміністрації (ОВА) відбулося чергове засідання Координаційного центру підтримки цивільного населення. Під час засідання було презентовано план міжсекторальної взаємодії маршрутів допомоги для дітей з розладами спектра аутизму (РСА) та розладами дефіциту уваги і гіперактивності (РДУГ). Також обговорили створення ефективних механізмів міжвідомчої підтримки дітей і підлітків у громадах області. Участь у засіданні взяв заступник міністра у справах ветеранів Руслан Приходько, з яким обговорили потреби у ветеранській політиці.
На засіданні представили оновлений розширений склад Координаційного центру. До робочої групи долучилися представники організацій, які активно працюють у сфері підтримки населення, зокрема: Володимир Мамчин, директор БФ "Карітас Стрийської єпархії УГКЦ"; Ігор Козанкевич, директор БФ "Карітас Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ"; Валерій Марченко, старший пастор Церкви "Гефсиманія"; Мар’яна Кащак, директорка БО "Українська освітня платформа"; Тарас Подвірний, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області та інші. На районному рівні до роботи долучилися представники територіальних громад і місцеві громадські організації.
Голова Координаційного центру, радниця начальника Львівської ОВА Максима Козицького Галина Бордун підкреслила важливість об'єднання зусиль: "Ми розуміємо, що сьогодні важливо об’єднати зусилля і визначити чіткі пріоритети, потреби ростуть, а ресурсів, особливо професійних людських, стає менше. Маємо достатньо прикладів, коли відбувається ряд заходів, до яких не долучені активні надавачі послуг, або прийняті програми зазнають зауважень. Тому йдемо іншим шляхом — знизу догори, залучаючи експертів з різних рівнів. Пріоритети під час війни суттєво змінилися, на жаль, звернення до фахівців з психічного здоров’я виросли, запити на соціальний супровід збільшилися, кількість фахівців є недостатньою, а деякі послуги ми тільки розпрацьовуємо", – Галина Бордун.
Учасники засідання продовжили аналізувати напрями, обговорені 15 квітня 2025 року із 110 громадськими організаціями. За результатами цього обговорення сформували перелік конкретних завдань у кожному блоці. Для деталізації заплановані окремі тематичні зустрічі: 21 травня 2025 року – зустріч підгрупи з питань впровадження послуг для людей старшого віку та осіб з інвалідністю (Zoom); 22 травня 2025 року – зустріч партнерських організацій щодо підтримки, супроводу, евакуації та розвитку внутрішньо переміщених осіб (Zoom); 22 травня 2025 року – нарада з теми роботи з людьми, які мають залежності (офлайн).
Членкиня Координаційного центру, т.в.о. директорки департаменту соціального захисту Львівської ОВА Тетяна Крут розповіла про хід розробки регіонального плану відповідно до розпорядження КМУ №1315: "Напрацювання плану передбачає залученість громадськості та партнерів. Необхідно провести оцінку потреб населення у соціальних послугах. У громадах недостатньо соціальних працівників, які б проводили оцінку потреб. Закликаємо громадськість і партнерів долучатися", – Тетяна Крут.
Членами координаційного центру є експерти з впровадження соціальних послуг українсько-швейцарського проєкту "Психічне здоров'я для України", які надають партнерську підтримку у розвитку центрів підтриманого проживання. Перші навчання з Анною Решетник відбулися минулого року, і цього року команда Ореста Сувала активно підтримує їх далі, анонсуючи наступні дати для громад Львівщини вже в червні 2025 року.
За результатами шести місяців системної роботи членів Координаційного центру підтримки цивільного населення Львівщини (командою центру "Коло сім'ї" Олега Романчука, командою освітнього та медичного сектору Львівщини) було розроблено, а тепер офіційно затверджено та презентовано департаментами Львівської ОВА (департаментом освіти і науки та департаментом охорони здоров'я) план міжсекторальної взаємодії маршрутів допомоги для дітей з РСА та РДУГ, а також створення механізмів міжвідомчої підтримки для дітей і підлітків у громадах. Цей план передбачає впровадження узгоджених маршрутів допомоги та створення механізмів міжвідомчої підтримки, базуючись на практичній співпраці з інклюзивно-ресурсними центрами, фахівцями психологічної служби закладів освіти та представниками системи охорони здоров’я, що дозволяє забезпечити своєчасне виявлення потреб та ефективну координацію надання допомоги.
Головна спеціалістка департаменту освіти і науки Львівської ОДА Марія Васюник-Кулієва ознайомила учасників із наказом департаменту від 05.05.2025 щодо впровадження алгоритмів освітнього сектору в межах міжсекторальних маршрутів допомоги дітям з РСА та РДУГ: "Наша мета — створити умови для ефективного навчання дітей з РСА та їх соціальної інтеграції. Якщо у дитини є ознаки, що можуть свідчити про РСА, педагоги мають повідомити про це батьків або осіб, які їх замінюють, і скерувати їх за допомогою: до практичного психолога, інклюзивно-ресурсного центру, на програму раннього втручання або до дитячого психіатра — залежно від наявних ресурсів", – Марія Васюник-Кулієва.
Директорка департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Наталія Літвінська представила три ключові накази, що стосуються вдосконалення системи психічного здоров’я дітей і молоді: наказ №160 (затверджує маршрути пацієнтів до медичних працівників, які пройшли навчання за програмою mhGAP); наказ №214 (регламентує міжвідомчу взаємодію у наданні допомоги в освітніх закладах, зокрема використання mhGAP-інтервенцій у школах); наказ №222 (впроваджує алгоритм роботи медичного сектору в межах маршруту допомоги дітям із РДУГ). "Ми робимо ставку на раннє виявлення, командну взаємодію та доказові підходи в роботі з дітьми. Усі ці документи — це реальні кроки до створення ефективної системи підтримки психічного здоров’я в громадах", – наголосила Наталія Літвінська.
До роботи також долучилися студентки 3 курсу соціальної роботи Українського католицького університету: Щербата Вероніка, Бліжнікова Анастасія, Фещенко Вікторія, Шевчук Катерина, Хоміцька Христина. Вони презентували дорожню карту послуг для сімей, які виховують дітей з порушенням розвитку та/або інвалідністю у місті Львів.
