Слухай онлайн
Cуспільство

Оператори мобільного зв'язку проти змін у законі "Про телекомунікації"

Компанія "Київстар" закликала президента Віктора Януковича ветувати закон "Про телекомунікації", який вніс народний депутат Вадим Колесніченко (Партія Регіонів) і був прийнятий у Верховній Раді у четвер, 16 січня. Про це заявив директор з регуляторно-правового забезпечення компанії Андрій Осадчук.

"Новий закон, який, окрім іншого, передбачає внесення змін до закону "Про телекомунікації" (скандальний законопроект №3879), потребує обговорення з усіма учасниками ринку і доопрацювання. Введення додаткового ліцензування на ринку телекомунікацій - послуги доступу до інтернету - вносить нові організаційні та фінансові навантаження, суперечить задекларованому президентом і урядом України курсу на лібералізацію та дерегуляцію економіки. Нам також незрозумілий механізм реалізації заборони доступу до певних інтернет-ресурсів через рішення експерта. Слід звернути увагу, що інститут відповідних експертів не описаний українським законодавством. Ми вважаємо, що будь-яка заборона може вводитися винятково за рішенням суду", - сказав він.

Щодо питання про введення норми про продаж SIM-карток за паспортами він сказав, що всі оператори і раніше надавали послуги на основі договорів, якими, зокрема, є і договір публічної оферти.

"І в чинному, і в проголосованому новому законопроекті в абонента є вибір способу своєї ідентифікації при укладенні договору з оператором, в тому числі, через надання паспортних даних. В цілому, добровільна ідентифікація абонента може позитивно впливати на ринок, наприклад, знижуючи рівень шахрайства, і бути додатковим захистом абонента від несанкціонованих дій третіх осіб", - сказав він.

У той же час, у компанії МТС вважають, що обов'язковий продаж стартових пакетів за паспортами обмежить доступність послуг мобільного зв'язку.

У компанії заявили, що на сьогоднішній день переважна більшість абонентів (близько 90%) є абонентами передплаченого зв'язку, відповідно, вони не укладають договори з операторами.

"Вся наша система продажів і обслуговування абонентів організована з урахуванням такої структури попиту. Поки у нас не було часу детально проаналізувати зміст законопроекту, але вже зараз виникає багато питань. Зокрема, як обслуговувати населення сіл і невеликих населених пунктів, де немає операторських магазинів? Обов'язковий продаж стартових пакетів за паспортами обмежує доступність послуг, за якими, наприклад, сільським жителям доведеться їхати до міста. І навіть у місті стартовий пакет буде купити не так просто, як зараз. Операторам доведеться повністю перебудовувати систему продажів, яка складалася на ринку роками. Це потребує часу та додаткових витрат", - відзначають у компанії.

Окрім того, на думку компанії, навіть впровадження даної норми не виключає можливості для охочих придбати пакет анонімно, обійшовши цю умову.

"Як показує досвід зарубіжних країн, скрізь, де використовується така система, існує і чорний ринок, де легко можна придбати стартовий пакет за підробленими документами або на чуже ім'я. Просто коштує він дорожче", - констатують у компанії.

Нагадаємо, 16 січня Верховна Рада більшістю у 235 голосів фракцій ПР, КПУ та позафракційних депутатів прийняла бюджет на 2014 рік разом з пакетом обмежувальних законів. Зокрема, це Закон №3879 "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та процесуальних законів про додаткові заходи захисту безпеки громадян".

Окрім того, НКРЗІ отримала можливість обмежувати доступ до інтернету, через який здійснюється поширення інформації, що суперечить закону, на підставі висновків експерта. Окрім того, прийнятий закон встановлює обов'язок операторів і провайдерів телекомунікацій на підставі рішення комісії здійснювати обмеження доступу своїх абонентів до таких сайтів. Закон також зобов'язав операторів, що використовують телекомунікаційні мережі, за свій рахунок купувати і встановлювати на мережах технічні засоби, необхідні для здійснення оперативно-розшукових заходів, тоді як раніше закон зобов'язував операторів тільки встановлювати такі засоби за свій рахунок.

Ще однією зміною до закону "Про телекомунікації" є норма обов'язкового ліцензування надання послуги доступу до інтернету (раніше інтернет-провайдери тільки вносилися до реєстру НКРЗІ і не ліцензіювалися).

Окрім того, закон вводить поняття "ідентифікаційна телекомунікаційна картка - засіб, який використовується для ідентифікації кінцевого обладнання абонента в мережі (SIM-картка, USIM-картка тощо). Надання телекомунікаційних послуг з використанням картки здійснюється на підставі укладеного між оператором телекомунікацій і споживачів договору в порядку, передбаченому законодавством.

Опозиція вже назвала голосування в Раді "державним переворотом". Стурбованість сумнівною процедурою прийняття законів вже висловили також посли ЄС і США.

DT.UA

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ