Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство

Перспектива утвердження в Україні громадянського суспільства є хиткою, хто б не виграв вибори, – німецька преса

В останній тиждень перед виборами президента України в німецькій пресі з’явилося кілька матеріалів, присвячених цій темі, - «Німецька хвиля».

 Мюнхенська S?ddeutsche Zeitung присвятила в понеділок українським виборам розлогу редакційну статтю. «…У Києві гадають, як країна зміниться при Тимошенко чи при Януковичі. У зовнішній політиці, очевидно, великих змін не буде. Україна продовжить хитання між ЄС і Росією, буде змушена його продовжити… Тут Янукович і Тимошенко відрізняються хіба що в деталях. Поля для маневру у країни все одно немає, зважаючи на її залежність від російських природних ресурсів та малий інтерес до неї з боку Заходу…

Менш прогнозованим є внутрішньополітичний курс, який можуть обрати ці двоє. Нинішній прем’єр-міністр хоч і повторює постійно гасла про демократизацію суспільства, але соратниця Ющенка в часи «помаранчевої революції» також показала, що вона схильна до авторитарного стилю керівництва. Вона вважається перфекціоністкою, яка на межі божевілля прагне всі процеси контролювати сама. Це стосується також її іміджу в ЗМІ, тому для мас-медіа можуть настати скрутні часи.

Натомість Янукович вивчив уроки своїх західних радників. Він, очевидно, налаштований у разі перемоги зробити жести примирення із Західною Україною, яка досі не підтримує його, бо вважає політиком радянського типу. Янукович, на користь якого п’ять років тому були зманіпульовані результати президентських виборів, хоче реабілітувати себе в очах співгромадян і показати себе світу серйозним політиком – це може бути шанс для України. Але є великий ризик, що він розставить на керівні посади багатьох соратників, у яких немає амбіцій щодо правової держави. Перспектива утвердження в Україні стабільного громадянського суспільства є хиткою, хто б не виграв вибори», - пише S?ddeutsche Zeitung.

Видання Spiegel вміщує статті про Україну як у свіжому друкованому номері, так і в інтернеті. Стаття в інтернеті має заголовок «Повернення фальшувальника виборів». «…Через пів десятиліття після революційних подій в Україні ейфорії більше немає. П’ять років суперники Ющенко, Юлія Тимошенко та Віктор Янукович воювали один з одним і в складі різних альянсів боролися за владу, сперечалися, відсуваючи необхідні реформи в довгу шухляду.

Тепер Янукович, фальшувальник виборів 2004, стоїть перед примітним поверненням до влади. Він лідирує з великим відривом в усіх опитуваннях.

З одного боку, «помаранчева революція» усунула напівавторитарний режим Кучми, є вільні вибори, різноголосі ЗМІ та сильна опозиція. Але час правління Віктора Ющенка передусім навчив українців, якою хаотичною може бути демократія, якою важкою – і якою брудною».

Провідне німецьке інформаційне агентство dpa пропонує цілу низку аналітичних матеріалів про українські вибори. Зокрема є портрети Юлії Тимошенко і Віктора Януковича як двох головних суперників. Українського прем’єр-міністра кореспонденти dpa описують як «залізну леді», «вольову жінку» та «проєвропейського політика». Про лідера опозиції пишуть, що він «противник НАТО», «в особистому житті вважається працьовитим, але холериком зі схильністю до насильства».

На думку кореспондентів dpa, «через п’ять років після перемоги прозахідного демократичного руху в Україні друга за розмірами країна Європи знову стоїть перед вибором шляху. Протагоністи «помаранчевої революції» 2004 року, президент Віктор Ющенко і прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, не можуть похвалитися успіхами напередодні виборів глави держави 17 січня. Очевидно, саме тому в опитуваннях лідирує провідник опозиції Віктор Янукович. Але зважаючи на майже 20 кандидатів, жоден із головних конкурентів – Тимошенко чи Янукович – не може розраховувати на перемогу в першому турі. Вважається, що президент Ющенко не має шансів на перевибори.

Тому все вказує на другий тур між прем’єр-міністром, яка популярна на заході та півдні України, та її попередником, коріння якого на російськомовному сході України. Опосередковано вибори мають наслідки для можливого вступу країни до НАТО і ЄС, а також для відносин із сильним сусідом Росією. Але люди передусім розчаровані тим, що обіцяна боротьба з корупцією не принесла результатів", - вважає dpa.

 

 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ