Слухай онлайн
Cуспільство

Подаруй дерево Карпатам – у Сколе висадили 30 дерев у рамках святкування Дня Європейської Співпраці

Карантинні обмеження вплинули на наше життя, адже багато очікуваних заходів було скасовано. Тому святкування цьогорічного Дня Європейської Співпраці в Україні стало особливою подією - 19 вересня 2020р. на території Національного парку «Сколівські бескиди» було висаджено 30 дерев.

День Європейської Співпраці – це свято, яке з’явилося порівняно недавно - у 2011 році. Його мета – промоція здобутків реалізації проєктів ЄС. У вересні в різних регіонах Європи та сусідніх країнах відбувається чимало різноманітних заходів: кінофестивалі, концерти, забіги, ярмарки місцевої продукції та багато іншого. Святкування організовують програми співробітництва ЄС у понад 30 країнах. Програма транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна, яка підтримує проєкти на прикордонних територіях трьох країн, щороку приєднується до святкувань.

«Зазвичай у цей день ми проводили масові заходи – концерти, фестивалі, майстер-класи. Традиційним став наш конкурс для шкіл, у фіналі якого щороку брали участь понад 100 дітей з трьох прикордонних країн. Цього року хотілося провести щось цікаве і значуще, але, з огляду на карантин, потрібно було також врахувати заходи безпеки», - розповідає Ольга Парасоцька, голова Львівського Представництва Програми, яке виступило організатором святкування. «Висаджуючи дерева на території Національного парку, ми робимо свій маленький внесок у збереження екології Карпат, але також залишаємо пам'ять про здобутки співпраці між трьома нашими країнами, символом якої є ці дерева».

Співпраця, про яку ми говоримо у цей день – не абстрактне поняття. Це кілометри відремонтованих доріг, обладнані лікарні, відреставровані пам’ятки культури та історії, це також створені можливості для навчання, розвитку і діалогу для людей по обидві сторони кордону ЄС. Усього в теперішньому періоді Програми Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 реалізується 141 проєкт різної тематики і з бюджетами від 20 тис. до 6 млн. євро. Та хто зможе краще розповісти про результати проєктів, як не ті, хто їх творить та впроваджує? Саме тому місцеві заходи є такими важливими.

На Сколівщині зараз реалізується цілих п’ять таких проєктів! Серед них - Проєкт Protect_Nature створює можливості для екологічного туризму у Національному Парку «Сколівські Бескиди», зокрема, тут нещодавно було побудовано приміщення туристичного центру. У рамках іншого Сколівського проєкту, MichaelandYouth, будується великий Центр культури та історії для молоді, який слугуватиме для потреб «освіти через працю» і вестиме культурну діяльність. Цікавим також є проєкт MountainTaste, що займається пошуком автентичних рецептів та популяризацією традиційної бойківської кухні. Всі ці проєкти активно долучились до заходу – працівники Національного парку підготували місце для майбутньої алеї і забезпечили підлітки з проєкту MichaelandYouth під керівництвом о. Матеуша Грохлі садили дерева та співали пісень під гітару, а команда проєкту MountainTaste частувала всіх традиційними бойківськими стравами від господині Ярослави Петриків. Також були представлені проєкти SOSRESCUE, що займається підвищенням безпеки туризму у Карпатах та ROSETTES, у рамках якого створюються Центри карпатської культури (зокрема, на базі музею «Хата у Глубокім»). У заході взяли участь представники органів влади та мешканці Сколе.

«На алеї було висаджено дерева та кущі восьми видів – це автохони Карпат. Через декілька років вони перетворяться у справжній гай, стануть окрасою цієї місцевості. Це те,що ми залишимо по собі – як і ця будівля центру, у якій туристи зможуть залишити свої речі, відпочити, сховатися від дощу… Те саме можна сказати про інші проєкти – всі вони творять відчутні зміни, їм є чим гордитися.» - впевнений Василь Приндак, координатор проєкту Protect_Nature.


 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ