Слухай онлайн
Cуспільство

Ринок праці в Україні: кого торкнеться друга хвиля скорочень?

У першій половині січня на ринку праці можна було спостерігати три головні тенденції: завмиранням ринку праці, масовим скороченням персоналу, а також збільшенням розміру пропонованих заробітних плат по деяких позиціях, особливо в кінці грудня. Але підвищення доходів, вказаних у вакансіях, не свідчить про закінчення кризи. Працедавці шукають, висококваліфікованих, відповідно - високооплачуваних фахівців, в той час як персоналу з досвідом роботи 1-3 року влаштуватися дуже складно.
Як і раніше зберігається динаміка відриву в співвідношенні між новими розміщеннями вакансій і резюме. За даними порталу по працевлаштуванню JOB, якщо в жовтні кількість резюме було в 1,5 разу більше, ніж вакансій, а в листопаді – в 3 рази, то вже в грудні наступило відносне затишшя, пов'язане з новорічними святами, і розрив скоротився до 2,5 разу.

 

У жовтні найбільший розрив спостерігався у HR-фахівців, філологів і журналістів працівників сфери туризму і юристів. І якщо у разі HR-фахівців і юристів це можна пояснити тим, що знайти кваліфіковані кадри по цих спеціальностях складно, то різке збільшення кількості резюме «працівників пера» пов'язане із закриттям і скороченням персоналу в багатьох ЗМІ.

 

«Істотний розрив між цими цифрами свідчить про те, що позиції закриваються дуже довго, - роз'яснює ситуацію керівник проекту JOB Олександр Сліпченко, - на сьогоднішній день, наприклад, попит на рядових програмістів невеликий, а ось керівників проектів не вистачає».

 

Ринок праці зараз знаходиться в мертвій зоні – нові вакансії не з'являються, а безробіття росте. Після різкого падіння кількості нових вакансій в листопаді практично на третину в порівнянні з жовтнем, їх число залишалося практично незмінним і залишається таким в січні. Те ж стосується і нових резюме, число яких виросло в листопаді на 20%.

 

«У першій половині січня багато компаній відправили своїх співробітників у відпустки за свій рахунок. Претенденти трохи пожвавилися лише в кінці місяця. Але шукають вони в основному або топ-менеджмент, або вузькопрофільних фахівців високої кваліфікації, наприклад, головних інженерів», - упевнена директор рекрутингового агентства «Снайпер» Олена Лукина.

Потрібні професіонали

За даними JOB, найбільш затребуваними в грудні були топ-менеджери, кількість нових вакансій тут зросла на 22% в порівнянні з жовтнем. Позитивна динаміка нових вакансій також наголошується у менеджерів по продажах, юристів і філологів. Високий попит на топ-менеджерів пов'язаний з ротаціями в компаніях у пошуках «свіжої крові». Затребуваність юристів обумовлена активізацією діяльності колекторних компаній.

 

Значно зменшилося число вакансій у сфері готельного бізнесу і туризму (-46%),  телекомунікацій і зв'язку (-30%) і будівництві (-37,7). Будівництво і туризм з країні стагнує -  відповідно фахівці не затребувані.

 

Більше всього збільшився попит  на бухгалтерів. Справа у тому, що компаніям потрібно оптимізувати витрати і оподаткування, а без досвідченого фінансиста зробити це неможливо. Цікаво, що найбільший розрив (практично в 4 рази) в співвідношенні між новими резюме і вакансіями спостерігається також на бухгалтерів. Сліпченко пояснює це тим, що на ринку багато фахівців з цієї сфери з невеликим досвідом роботи, і знайти місце ним значно складніше, ніж досвідченішим кадрам.

 

Збільшення кількості вакансій медиків, викладачів і співробітників HR-служб  викликане тим, що ці позиції поволі закриваються. В більшості випадків претендентів не влаштовує пропонована зарплата. А ось зростання попиту на страховиків обумовлене пожвавленням ринку. «В умовах нестабільності люди побоюються, що завтра втратять роботу, курс гривни впаде до немислимих показників, а банки не повернуть їм їх гроша. Тому число людей, охочих застрахувати своє майно і банківські внески, росте», - упевнений керівник порталу PROstrahovku.com.ua Євгеній Муджірі.

 

Як і раніше затребуваними на ринку залишаються програмісти, особливо легко можна знайти роботу  фахівцям з великим досвідом роботи. За словами Олени Лукіної, дуже затребувані програмісти інтернет-сегменту, а також веб-дизайнери.  В той же час програмістам з інших сфер з досвідом менше 1-2 років знайти роботу непросто. З грудня по вересень кількість їх резюме збільшилася в 5 разів – з 400 до 2441.  Під скорочення потрапляють також системні адміністратори – кількість їх резюме за грудень виросла на 42%, оскільки після звільнення інших співробітників комп'ютерів на обслуговуванні стало менше, і в адміністраторах відпала необхідність. Але самими затребуваними на ринку праці всі так само залишаються менеджери по продажах, оскільки саме ці фахівці приносять компаніям «Живі гроші».

 

У січні спостерігалося падіння кількість публікованих резюме практично по всіх спеціальностях. Це пов'язаних з настаннями новорічних свят. У період з 20-го грудня по 7 січня претенденти практично не публікували резюме. Але з 1-го по 20-х було опубліковано на 32% більше резюме, чим за аналогічний період минулого місяця.

 

Лідерами по приросту претендентів виявилися фахівці з логістики і транспортної галузі, секретарі, програмісти, маркетологи і журналісти. Ця тенденція викликана охолоджуванням рекламного ринку, слідством чого стали масові скорочення на телебаченні, в пресі і рекламних агентствах. В той же час співвідношення між кількістю резюме і відкритими позиціями фахівців із зв'язків з громадськістю складає всього 1,2. Це легко пояснюється: зважаючи на економічну кризу багато компаній не мають фінансової можливості проводити дорогі рекламні кампанії, і замінюють рекламу піаром, який обходиться ним значно дешевше.

 

Згідно даним JOB, істотний розрив між опублікованими резюме і вакансіями на користь останніх спостерігався в  промисловості і охороні. Але це зовсім не означає, що попит на «синіх комірців» дійсно великий. Річ у тому, що заробітки представників робочих спеціальностей за останній рік виросли більш ніж на 30%.  Кількість нових пропозицій, що збільшилася, по роботі і одночасно зростання числа резюме викликані бажанням працедавців знайти співробітників, які готові трудитися за менші гроші. За даними JOB, за останні два місяці пропоновані зарплати у вище перелічених областях скоротилися в середньому на 20-30%.

Реальні зарплати падають

Найсильніше зниження заробітних плат відчули керівники підрозділів і директора всіх рівнів. Якщо в жовтні-листопаді минулого року фінансовому директорові в середньому пропонували $3,8 тис, то в цьому — 3,4 тис. Заробітки директорів по розвитку зменшилися з 3-3,5 тисяч до 2-2,5. Колишніми залишилися лише зарплати директорів по маркетингу – $2,5-3,5 тис. Також значно знизилися пропоновані зарплати представникам ЗМІ -  за останніх 4 місяці з $1000 до 600$. Втім, зважаючи на нестабільність курсу національної валюти, на ринку спостерігається реальне зниження заробітних плат по всіх вакансіях, оскільки зарплати більшості фахівців зафіксовані в гривні по курсу 5,0 грн. за долар.

 

На думку експертів, прогнози на найближчі місяці залишаються невтішними: в кінці січня і початку лютого в Україні почнеться друга хвиля звільнень. Вона торкнеться в основному співробітників компаній, послуг, що займаються наданням, а також працівників фінансового сектора.

 

«Скорочення чекає харчову і легку промисловості», - прогнозує директор рекрутингової компанії «Форсаж» Олена Гріщук. Але, на відміну від листопадових скорочень, грудневі будуть не настільки масштабними.

 

На думку фахівців, влітку кількість вакансій може трохи збільшитися.  «Зараз деякі співробітники вимушені суміщати функції, у тому числі і тих, кого скоротили. Але через півроку багато хто з них переживатиме стрес із-за втоми і відповідальності за поєднання непрофільних функцій. Тому відкриється пул вакансій природних замін», - упевнена партнер рекрутингової компанії «Анкор СВ» Алла Коняєва, що управляє. По її прогнозах, реальне пожвавлення ринку праці можна чекати не раніше, ніж через півтора роки.

 

Таблиця 1. Статистика нових надходжень вакансій на порталі JOB у вересні-січні 2008-2009гг. (за станом на 23.01.09)

Професія

Жовтень

Листопад

Грудень

Січень

1

Менеджери з продажу

1 520

1 181

1 296

1 211

2

Маркетологи, PR-фахівці

521

366

324

289

3

Бухгалтери, фінансисти

947

641

491

561

4

Програмісти

874

564

429

437

6

Секретарі, асистенти

473

267

224

224

7

Системні адміністратори

247

141

108

85

8

HR-служби

158

81

93

130

9

Юристи

142

86

90

74

10

Дизайнери, оформлювачі

178

93

87

64

11

Страхування

158

147

128

157

12

Готельний бізнес, туризм

85

67

101

54

13

Консалтинг, тренінги, освіта

128

118

104

132

14

Лінгвістика, переклади

69

60

62

79

15

Логістика і транспорт

503

247

235

213

16

Медицина

209

200

142

162

17

Нерухомість

94

70

53

57

18

Охорона, безпека

121

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ
© 2005–2018
Агенція інформації та аналітики

Передрук матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на galinfo.com.ua