Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство

Табачник витісняє українську мову з наукової сфери, – звернення філологічного факультету ЛНУ

Дії міністра освіти і науки України Дмитра Табачника спрямовані на те, щоб витіснити українську мову зі сфери науки і прирівняти її до звичайної навчальної дисципліни. Про це йдеться у відкритому зверненні філологічного факультету Львівського університету до української громадськості, яке опубліковане на офіційному сайті ЛНУ.

 

«Дорогі українці!

 

Після призначення Д. Табачника міністром освіти і науки України розпочалася систематична антиукраїнська кампанія, яка спрямована на нівелювання новітніх здобутків української освіти. Особливо насторожують намагання будь-якою ціною перекреслити перший масштабний соціонаціональний запит на українську мову, які стали першочерговим пунктом у програмі міністерської стратегії головного освітянина країни. І це після того, як попередній міністр освіти і науки України І. Вакарчук на максимально можливому рівні управлінського професіоналізму упевнено та послідовно прокладав курс державної мовної політики: фактично чи не вперше в історії (якщо не брати до уваги більшовицьку псевдоукраїнізацію за часів Скрипника) українська мова дочекалася урядових підзаконних актів, скерованих на її захист, розвиток і популяризацію. За два роки на посаді керівника Міністерства освіти і науки України проф. І. Вакарчук ініціював цілу низку рішень, які чітко конкретизують і докладно розкривають декларативний зміст 10 статті Конституції. Одним із важливих його досягнень стало підписання наказу «Про затвердження положення про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів» від 11.03.10, згідно з яким аспіранти й здобувачі наукових ступенів, вступаючи до аспірантури та складаючи кандидатський мінімум, зобов’язані продемонструвати належний рівень мовної освіти на відповідних іспитах.

 

Однак позитивні новації попереднього міністра І. Вакарчука, що отримали чимало схвальних відгуків у суспільстві, виявились неприйнятними для україноненависницького світогляду Д. Табачника, і він взявся за їх поквапне «реформування», яке цьогоріч зводиться лише до позірного дотримання норм 7 статті Закону України «Про освіту» щодо перекладу тестів мовами національних меншин. Українофобські амбіції Д. Табачника знаходять своє продовження у нових «свіжоспечених» наказах, зокрема за № 259 від 29.03.10, згідно з яким державний іспит з української мови для фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями молодшого спеціаліста та бакалавра змінено на звичайний іспит, через прагнення «оптимізувати фінансові витрати вищих навчальних закладів». Не може не викликати тривоги і занепокоєння те, що одне із провідних міністерств починає економію коштів з пониження статусу та усунення державної мови з наукової сфери та вищої школи в Україні. Ключові рішення нового міністра, який по суті 12 березня 2100 року у Верховній Раді України отримав від правлячої коаліції індульгенцію на цілеспрямоване нищення інституту державної мови, лише підтверджують, що основна мета Д. Табачника на цій посаді зводиться до безапеляційної відміни тих позитивних зрушень, які відбулися в українській освіті, а захист і утвердження української мови як одного із визначальних символів незалежної держави, чим у першу чергу має займатися МОН України, переорієнтовано на штучне загостренння проблеми мов національних меншин.

 

Міністр Табачник послідовно працює на інституційну дискредитацію інституту державної мови в Україні, прирівнюючи її статус до звичайної навчальної дисципліни. Майбутні фізики, біологи, математики повинні виявити свій рівень фахового володіння державною мовою у відповідній галузі. Усунення української мови з наукової сфери знизить інтелектуальний потенціал майбутньої української професійної еліти. Своєю неприхованою антидержавницькою позицією Д. Табачник актуалізує сепаратистські ідеї, провокує розкол країни, компрометуючи програму новообраного Президента, у якій задеклароване прагнення об’єднати Україну.

 

Звертаємося до української громадськості одностайно виступити на захист державного статусу та міжнародного авторитету української мови і відстояти свою національну гідність.

 

Звернення підписали:

 

Колектив філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка

Роман Іваничук, професор, кафедри української літератури ім. акад. М.Возняка, письменник, Герой України

Ірина Калинець, професор кафедри української літератури ім. акад. М.Возняка, громадський діяч

Ярослав Гарасим, декан філологічного факультету, доцент

Тарас Салига, завідувач кафедри української літератури ім. акад. М.Возняка, професор, заслужений діяч науки і техніки України

Микола Ільницький, завідувач кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства, професор, член-кореспондент НАН України

Любомир Сеник, доктор філологічних наук, професор кафедри української літератури ім. акад. М.Возняка

Роман Кудлик, доцент кафедри української літератури ім. акад. М.Возняка, член Національної Спілки письменників України

Всього – 157 підписів

 

 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ
Загрузка...