Слухай онлайн
Економіка

Тепловики проти переходу на індивідуальне опалення

Відсутність стратегії розвитку теплоенергетики і перехід на систему індивідуального опалення потужно лобіюються Європою та Росією. Про це під час „круглого столу” «Автономне чи централізоване опалення. «За» чи «проти» заявив директор Львівського комунального підприємства «Львівтеплоенерго».
За словами Марчака, Європа зараз активно переходить з індивідуального опалення на централізоване. «Причина переходу – економія, тому що всі системи індивідуального опалення працюють на газі, який є дуже дорогим. Попит породжує пропозицію і зараз європейці переходять на системи централізованого опалення, які  живляться як газом, так і альтернативними видами палива. Водночас залишилось дуже багато індивідуальних систем опалення, що працювали на газу і їх європейцям треба кудись дівати. Тому я говорю, що вони лобіюють в Україні та в інших пострадянських країнах бум на встановлення автономних систем опалення. З іншого боку Росія зацікавлена у великому споживанні свого та експортованого нею газу. Ось звідки ростуть корені лобізму, причому на дуже високих щаблях. Тому і неприйнята стратегія розвитку теплоенергетики, і дуже багато говориться про перехід на індивідуальні системи теплопостачання», - говорить Марчак.
 Водночас Марчак зазначив і про те, що працюючі системи централізованого теплопостачання не є досконалими і їх треба заміняти на більш сучасні, так само, як і теплостанції переводити з газу на альтернативні види палива. 
Крім Марчака, проти встановлення систем індивідуального опалення на „круглому столі” висловився спеціаліст атмосферного повітря державного управління екології і охорони навколишнього природного середовища у Львівській області Роман Ярема та професор, завідувач кафедри теплотехніки і ТЕС університету «Львівської політехніки» Йосиф Мисак. За їхніми словами, часто системи індивідуального опалення, встановлені громадянами, не відповідають стандартам. «Ми прийняли 700 звернень від громадян – сусідів тих, хто встановив собі індивідуальне опалення, з проханням провести експертизу викидів систем індивідуального теплопостачання. Ми такої експертизи провести не можемо, бо не маємо повноважень, а тим часом люди скаржаться, що шкідливі викиди потрапляють в їхні домівки», - говорить Роман Ярема.
Натомість Йосиф Мисак звертає увагу на те, що міська влада не виділяє коштів на реконструкцію вже існуючих мереж та на їхню заміну на більш якісні аналоги. «Це основна проблема. Міська влада має повернутися лицем до центрального теплопостачання», - говорить Мисак.
Про те, що необхідно переходити на новітні централізовані системи теплопостачання говорить і заступник начальника управління інженерного господарства, головний інженер інженерного господарства Львівської міськради Андрій Мончак. За його словами, зараз діє затверджена в 2004-му і розрахована до 2013 року програма теплоенергетичного господарства, згідно з якою ліквідовуються енергоємні котельні та будуються сучасні економні будинкові котельні, встановлюється поквартирне опалення. За його словами, використовуючи сучасні технології, можна досягнути ефекту індивідуальності (цілодобово гаряча вода та опалення в чотири сезони). «Але виконання програми гальмується неналежним фінансуванням. Фінансування програми покладено на міський бюджет (100 млн грн), кошти підприємств та інвестиції (780 млн грн). В 2004 році міський бюджет виділив 11 млн гривень, в 2005 році – 18 млн, в 2006 році – 20 млн грн.
Водночас нейтралітет щодо питання вибору між індивідуальним опаленням та централізованим займають директор ЛКП «Залізничтеплоенерго» Мирон Терех та експерт з питань теплопостачання, директор незалежного енергосервісного підприємства «Томмек» Володимир Параїл. За словами Мирона Тереха, хоч і постають питання екологічності і безпеки встановлення систем індивідуального опалення, але ці системи є більш якісними, економнішими, аніж діючі у Львові тепломережі, і такі, що дозволяють робити комфорт «під свій смак».
Водночас, за словами Володимира Параїла, наразі не зрозуміло, якою є державна політика щодо теплопостачання, що змушує громадян самим знаходити шляхи розв’язання проблеми теплопостачання. Як вихід експерт пропонує владі впроваджувати застосовані зараз Європою інтегровані плани управління енергоресурсами для локальних територій, а споживачам користуватися кредитними лініями, які передбачаються обласною програмою впровадження енергозберігаючих технологій.       
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ
Загрузка...

");