Слухай онлайн
Економіка

У Азарова запевнили, що хліб не дорожчатиме

Нещодавно у ЗМІ з’явилося повідомлення про те, що «українців у Новому році чекає підвищення цін на автомобілі, бензин, хліб». І якщо заяви про здорожчання авто можуть бути «підказані» продавцями машин, адже саме їм вигідно, щоб люди кинулися купувати «поки що дешеві машини», то ціни на хліб хвилюють в першу чергу незаможніх громадян, повідомляє урядовий квартал.

Втім, жодних підстав для подорожчання хліба немає. Очікуваному слабкому через несприятливі погодні умови врожаю 2012 року допоможе щедрий урожай 2011-го, частку зерна якого буде збільшено в перехідних запасах. Завдяки тому, що Уряд завчасно вирішує це питання, споживачі цього просто не відчують, адже хліба в державній коморі буде досить навіть якщо найпесимістичніші прогнози на урожай 2012-го справдяться, тож і підстав для здорожчання паляниць не виникне.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства, у поточному маркетинговому році обсяги виробництва зернових культур оцінюються на рівні 56,4 млн. тонн, з них пшениці – 22,4 млн. тонн, з якої 13,5 млн. тонн – продовольча. Очікується, що пропозиція зерна на внутрішньому ринку перевищить 62 млн. тонн при потребі внутрішнього споживання зерна у 26,7 млн. тонн.

Звісно, що ситуація зі станом посівів озимих зернових культур, зокрема пшениці, викликає занепокоєння, адже через несприятливі метеорологічні умови втрати озимих можуть бути на площі в 2 млн. га. Тож при подальшому критичному розвиткові ситуації зі станом посівів, урожай озимої пшениці в 2012 році може скласти від 12 до 16 млн. тонн, з якої продовольчої пшениці – 6-8 млн. тонн.

Однак навіть за такого урожаю у 2012 році запаси пшениці будуть достатніми для забезпечення внутрішніх потреб. При цьому ще очікується й формування надлишків такого зерна, яке буде поставлено на експорт.

Аби завчасно вирівняти ситуацію з очікуваним невисоким врожаєм, 17 листопада в Мінекономіки на засіданні міжвідомчої робочої групи по складанню балансу попиту та пропозиції зернових культур було прийнято рішення про доцільність збільшення перехідних запасів продовольчої пшениці на 3 млн. тонн до 5,4 млн. тонн. Таким чином, перехідні запаси всіх зернових культур можуть скласти 9,1 млн. тонн.

Отже, саме наповнення внутрішнього ринку продовольчої пшениці у 2012/13 маркетинговому році буде основою для формування стабільної цінової ситуації на ньому. Наразі Урядом розробляються та вживаються ряд організаційних заходів з цього питання.

А от щодо прогнозованого ЗМІ подорожчання імпортних автомобілів навпаки – рішень, які б впливати на ринок машин, на розгляді Уряду наразі немає.

Підставою для підвищення цін на бензин в ЗМІ називають перш за все спекулятивні прагнення нафтотрейдерів. Заперечувати таких бажань, звісно, не можна. Однак жодних об’єктивних причин для подорожчання бензину немає. А будь-яким спекулятивним змовам монополістів буде дано жорстку відсіч.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ