Слухай онлайн
Культура

У Києві відбудуться меморіальні заходи з нагоди Дня пам'яті жертв "Великого терору"

У Києві в суботу, 5 серпня, відбудуться меморіальні заходи з нагоди Дня пам'яті жертв "Великого терору" з метою вшанування 80-х роковин з дня початку тих трагічних подій, - УНІАН.

"Вранці, о 9:00, розпочнеться поминальна літургія в Покровській церкві на Подолі (внизу Андріївського узвозу, метро Контрактова площа). З 11:00 до 12:00 відбудуться панахида та меморіальні заходи біля Хреста репресованим у 1930-50-х роках (біля будівлі колишнього Жовтневого Палацу, метро Майдан Незалежності). З 13:00 до 15:00 триватимуть меморіальні заходи у Національному історико-меморіальному заповіднику "Биківнянські могили" (метро Лісова, далі Броварською маршруткою до Биківнянського меморіалу)", - повідомила прес-служба Українського інституту національної пам'яті. 

"Великий терор" - масштабна кампанія з масових репресій громадян, яку було розгорнуто в СРСР у 1937-1938 рр. за ініціативою керівництва СРСР та особисто Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства.

Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, художньої та наукової еліти, деформація суспільних зв'язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії та денаціоналізація. 

За період "Великого терору" на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198 918 тис. осіб, з яких близько двох третин - до розстрілу. Решту було відправлено до в'язниць і таборів (інші міри покарання охоплювали менш ніж 1%, звільнено було лише 0,3%).

Незаконність "Великого терору" визнали ще за часів СРСР після смерті Сталіна, коли в роки "відлиги" провели часткову реабілітацію репресованих. Більшість громадян, засуджених за політичними звинуваченнями, не отримали повної реабілітації, а їхні права не було повністю відновлено.

У 1991 році в останні місяці існування УРСР було ухвалено закон "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні". У ньому вперше в Україні законодавчо засудили і відмежувалися від політичних репресій як методу управління суспільством. Але оскільки цей закон було ухвалено ще в УРСР, то певну частину цих репресій, навіть скоєних позасудовими органами, все ще було визначено як "обґрунтовану". Відповідно до вимог Закону, органами прокуратури та судами протягом 1991-2001 років реабілітували 248 тис. 810 громадян, відмовлено в реабілітації 117 тис. 243 осіб.

УНІАН

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ
Загрузка...

");