Слухай онлайн
Cуспільство

У львівських школах демонструють фільм «Золотий вересень Хроніка Галичини 1939-1941»

З початку навчального року у школах та вищих навчальних закладах Львова відбувається показ документальний фільм «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941». В основі фільму розповідь про історичні події 1939-1941 років. Одним із епізодів фільму є відомий «Процес 59» (процес Другої екзекутиви ОУН в Західній Україні), – повідомила прес-служба Львівської міської ради.

Нагадаємо, прем’єра фільму «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941» відбулася у вересні 2010 року. Фільм створено за підтримки Львівської міської ради. Режисер фільму Тарас Химич, продюсер проекту – Тарас Чолій. Стрічка вийшов українською та англійськими мовами.

Фільм заплановано показати у всіх школах Львова. Найближчим часом «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941» покажуть у класичній гімназії при ЛНУ імені Івана Франка та Львівському державному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут.

Нагадаємо, що у 2011 році виповнюється 70-та річниця від часу проведення у Львові «Процесу 59-ти», або «Процесу другої екзекутиви ОУН». День 17 січня 2011 року рішенням сесії Львівської обласної ради від 9 листопада 2010 року № 1349 визнано Днем пам’яті українських студентів, засуджених радянським комуністичним режимом у 1941 році під час «Процесу 59-ти».

Заходи із вшанування пам’яті українських студентів розпочалися поминальною панахидою у внутрішньому дворику Меморіалу пам'яті жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» за участю єпископа-помічника Львівської Архієпархії УГКЦ Венедикта (Алексійчука) та семінаристів Львівської Духовної Семінарії Святого Духа, представників керівництва міста та області, громадськості. Також відбулося покладання вінка до хреста Музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького».

Довідка

Протягом трьох днів, 17-19 січня 1941 року, відбувався показовий суд над 59-ма молодими українцями. Радянська влада звинуватила їх у приналежності до ОУН та антирадянській діяльності. Досудове слідство у справі 59 студентів і гімназистів тривало чотири місяці. Жива учасниця процесу, підсудна Ольга Попадин у фільмі «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941» розповідає як сміливо поводилися молоді члени ОУН під час суду. Вона згадує, як наймолодшу п’ятнадцятирічну учасницю Марійку Наконечну прокурор запитав, що вона зробила б, якби ОУН доручила їй вбити «батька Сталіна», вона відповіла: «Я б виконала наказ організації».

Як результат, суд засудив 42 молодих людей до смертної кари. Однак, вирок був змінений і 19 студентів 14 квітня 1941 розстріляли, інших позбавили волі.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ