Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

У Львові розробили програму популяризації культури донорства крові

Львів – одне з перших міст в Україні, де на рівні громади приймуть програму популяризації культури донорства крові. Документ вже обговорили на комісії охорони здоров’я та соціального захисту, а відтак розглянуть на сесії міської ради.
Фото: ЛМР

Програма є вкрай важливою у час війни, адже щодня медичні заклади міста мають потребу у донорській крові для проведення операцій і лікування воїнів та ветеранів.

Як інформують в управлінні охорони здоров’я Львівської міської ради, в місті загалом є тенденція до зростання потреби у забезпеченні регулярного постачання крові та її компонентів для закладів охорони здоров’я.

«Донорство у багатьох країнах світу – це не просто соціальний обов’язок, а честь для кожної людини. Якісно налагоджена система донорства дозволяє забезпечувати нагальні потреби медичних закладів, незалежно від ситуації. За останні роки і у Львові активно розвивається культура донорства, громадський сектор у цьому напрямку робить багато просвітницьких акцій. Зараз ми хочемо об’єднати зусилля міста, громадських організацій, небайдужих львів’ян, щоб виховувати культуру донорства крові на різних рівнях – у садочках, школах, на роботі, в побуті. Наша програма передбачає низку заходів, які будемо реалізовувати спільно з громадськістю», - коментує Марта Матюшко, керівниця управління охорони здоров’я.

Над підготовкою програми спільно працювали представники міських медичних закладів, громадських організацій, бізнесу та депутати Львівської міської ради.

Відтак, у програмі передбачені заходи задля забезпечення сталого розвитку системи донорства крові. Донорство крові вимагає системного підходу, який включає залучення нових донорів, створення сприятливих умов для добровільної здачі крові, забезпечення високих стандартів безпеки та ефективної логістики. Міська програма спрямована на забезпечення умов, за яких пацієнтам не доведеться шукати донорів крові самостійно, а їхня потреба у крові буде забезпечена завдяки налагодженій системі добровільного безоплатного донорства. Цей підхід відповідає світовій практиці та сприяє формуванню соціально відповідального суспільства.

Міська програма охоплює такі основні напрями діяльності: інформаційно-просвітницька робота, організація процесу забору крові, логістика крові та її компонентів, мотивація донорів, а також адвокація важливості донорства на рівні громади.

Найважливіше завдання – це формування сталої культури донорства крові серед мешканців Львівської громади, що забезпечить регулярне поповнення лікарняних банків крові та збільшення кількості активних донорів шляхом проведення інформаційних кампаній, освітніх заходів та створення зручних умов для здачі крові.

Серед заходів, які передбачені у програмі:

- інформаційні кампанії, які мотивуватимуть до добровільного донорства, зокрема через залучення регулярних донорів до публічних акцій, спрямованих на популяризацію донорства;

- створення розмальовок та коміксів для дітей у садочках з метою раннього формування позитивного ставлення до донорства;

- проведення інтерактивних «Уроків крові» у школах, які підкреслюють важливість донорства крові;

- лекції та зустрічі з донорами для студентів у вищих навчальних закладах;

- залучення амбасадорів, включаючи відомих громадських діячів і публічних осіб, для участі у кампаніях та акціях з популяризації донорства;

- створення системи рекрутингу донорів шляхом організації роботи «Кабінету донора» тощо.

Нагадаємо, Міський центр служби крові працює на базі лікарні святого Пантелеймона Першого медичного об’єднання Львова. Він забезпечує кров’ю та її компонентами усі лікарні медичного об’єднання.

Спеціалісти центру здійснюють забір усіх груп крові, хоча найчастіше запрошують зголошуватись до донацій донорів 1 (-) та 2 (-). Із донорської крові трансфузіологи виготовляють компоненти крові: еритроцити, тромбоцити, плазму, а також цільну кров, яка є вкрай потрібною при невідкладній допомозі пацієнтам із важкими пораненнями та масивних кровотечах.

Під час війни донорської крові постійно потребують наші поранені захисники. Але також і цивільні українці, які лікуються у медзакладах міста  – оперативні втручання відбуваються у лікарнях щодня. Тож запаси періодично вичерпуються, і Центр запрошує львів’ян поділитись своєю кров’ю. Станом на сьогодні Центр покриває потреби Першого медичного об’єднання на 100%.

«Донація крові зараз – це, в першу чергу, громадянська позиція. Це можливість для кожної людини допомогти нашим славним ЗСУ, які боронять нашу країну від загарбника. До нас постійно прибувають не лише поранені військові, а й цивільні, зокрема, діточки. Всіх їх треба рятувати. А для цього потрібна кров», - наголошує керівник Центру служби крові Юрій Кобецький.

Керівник Центру закликає українців ділитися своєю кров’ю. Каже, що після першої донації 70% людей повертаються, бо вже розуміють важливість і хочуть надалі долучатися до порятунку життів. Донація крові корисна і для здоров’я самого донора: вона нормалізує тиск та зменшує ризик виникнення серцево-судинних та онкологічних захворювань. 

Міський центр служби крові працює з 08:30 до 13:30 у будні. Адреса: вул. Миколайчука, 9, тел.: 0322 581 177.

Також у Львові діє мобільний центр крові. Він містить: 5 ліжок для зручного та безпечного процесу донації, місце для відпочинку після процедури, сучасні умови та холодильник для зберігання донорської крові. Проєкт «Твоя кров. Моє життя. Наша перемога» реалізується спільно у партнерстві Першого медичного об'єднання Львова, ГО «Народна самооборона Львівщини», ДонорUA та ГО «Ветеран Медіа».

Донором крові може бути кожна здорова людина у віці від 18 до 60 років, яка не має медичних та соціальних протипоказань. Здавати кров – безпечно і навіть корисно, кажуть медики. Адже це сприяє самовідновленню організму та профілактиці серцево-судинних захворювань. Найчастіше здають цільну кров – її беруть із вени на руці. Але можна здавати і компоненти крові – плазму чи тромбоцити.

Як правильно підготуватися до здачі крові та чи немає у вас абсолютних або тимчасових протипоказань – читайте тут.



Львівська міська рада: https://city-adm.lviv.ua/news/science-and-health/medicine/305596-u-lvovi-rozrobyly-prohramu-populiaryzatsii-kultury-donorstva-krovi

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ