Слухай онлайн
Культура

У Львові відкрили музей сакрального мистецтва ім. Антонія Петрушевича

У неділю, 20 січня, Високопреосвященніший Владика Ігор (Возьняк), Архиєпископ Львівський УГКЦ, під час Архиєрейської Божественної Літургії, у співслужінні з духовенством, освятив відреставровану церкву блаженного Климентія Шептицького, що знаходиться у Львові на вулиці Кривоноса, 1. Також у цьому храмі відбулося відкриття музею сакрального мистецтва ім. Антонія Петрушевича Львівської архиєпархії УГКЦ, в якому розміщено експозицію частини пам’яток іконописного мистецтва, зібраного монахами-студитами після легалізації УГКЦ. Про це «Гал-info» повідомили у прес-службі Львівської архієпархії УГКЦ.
На Святій Літургії, окрім вірних, були присутні ректор Львівського державного університету внутрішніх справ, генерал-майор міліції, професор Володимир Ортинський та голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник.
Владика Ігор, промовляючи до всіх присутніх у храмі, найперше висловив вдячність Господу Богу, який «допоміг, щоб ця святиня, котра багато десятків років не служила властивому призначенню, а колись належала певній католицькій громаді латинського обряду нашого Львова, стала знову церквою, в котрій можна спокійно молитися».
Володимир Ортинський, завдяки якому, на прохання Владики Ігоря, церковній громаді УГКЦ були передані ці приміщення та споруди колишнього монастиря, зазначив: «Сьогодні, після багатьох десятиліть, в цьому зруйнованому, сплюндрованому храмі пролунало Слово Боже. Ми всі до цього спричинилися і будемо це робити надалі. Ми в університеті також будемо активно використовувати цю споруду для виховання тих молодих офіцерів міліції, які повинні служити з Божою допомогою в першу чергу людям. Ми хочемо, щоби наш офіцер був християнином, морально високою людиною та захисником людей».
Ієромонах Севастіян Дмитрух, студит, голова Сакральної комісії Львівської архиєпархії УГКЦ, завдяки старанням якого відбулося відкриття та освячення даної церкви-музею, зазначив, що «освячуючи храм-музей, ми віддаємо глибоку пошану та засвідчуємо пам’ять великим мужам нашої Церкви, які зробили неоціненний вклад у розвиток української культури та в утвердження національної ідентичності українського народу».
Після Святої Літургії відбувся огляд експозицій церкви-музею сакрального мистецтва Львівської архиєпархії УГКЦ та святкова трапеза.
Нагадаємо, батьком галицько-українського музейництва в XIX столітті був святоюрський крилошанин, греко-католицький священик Антоній Петрушевич. Від початку XX століття справу сакрального мистецтва жертовно і велично провадив митрополит Андрей Шептицький. Започатковуючи церковний музей великий митрополит саме в січні 1905 року покликав на працю до музею видатного мистецтвознавця Іларіона Свєнціцького. Під опікою митрополита ця інституція згодом перетворилась в Національний музей. Ревнитель давньої ікони, митрополит Андрей започаткував ще й іконописну школу при монастирі Студитського уставу у Львові. Реалізацією задуму великого митрополита займався його брат, ігумен студитів, о. Климентій Шептицький. Продовженням виняткової ролі духовенства у справі збереження пам’яток українського сакрального мистецтва було створення в 1932 році Музею Богословської академії з ініціативи Патріарха Йосифа Сліпого. Ще в 1986 році, у підпіллі, архимандрит студитів о. Юрій Макар передав ієромонахові Севастіяну Дмитруху три ікони з колишньої спаленої, пограбованої, знищеної студитської збірки та благословив на продовження збирацької діяльності, яку започаткували брати Шептицькі.
Жертовними зусиллями збирачів – ієромонаха Севастіяна Дмитруха, отця-диякона Антонія Стефанишина та брата Боніфатія Івашківа зібрано та збережено понад 4 тисячі предметів.
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ