Слухай онлайн
Економіка

Україна скасувала посилений контроль за імпортом м'яса

Європейський Союз та інші учасники СОТ змусили Україну відмовитися від ідеї посилення вимог для імпортерів м'яса. Заборону на ввезення продукції не проінспектованих українськими фахівцями підприємств, яка повинна була набути чинності сьогодні, скасовано.

Це відбулося через загрозу введення дзеркальних санкцій з боку країн-учасниць СОТ. Але в Мінагрополітики від ідеї захисту внутрішнього ринку відмовилися не повністю - зараз розробляються нові обмеження.

Сьогодні повинна була набути чинності заборона на ввезення в Україну м'ясної продукції підприємств, які не було проінспектовано фахівцями Комітету ветеринарної медицини. Нові вимоги мали б поширюватися на всіх виробників, охоплюючи тих, які мають "єврономер", тобто дозвіл, що дозволяє виготовляти і постачати продукцію в країни ЄС.

Але 28 грудня відповідний наказ Комітету ветмедицини було скасовано, повідомили газеті в прес-службі відомства. Офіційно причини цього в Мінагрополітики та Комітеті ветмедицини не коментують, але джерело в Мінагрополітики повідомило, що наказ скасовано, бо він "вийшов за межі правового поля", передбаченого вимогами СОТ. Цю інформацію підтвердили в представництві Європейської комісії в Україні. За словами прес-секретаря представництва Давида Стулика, переговори про скасування обмежень відбувалися в рамках Комітету СОТ по санітарних і фітосанітарних нормах, і в них брали участь представники ЄС, США, Канади, Норвегії та інших країн-членів СОТ, зазначає газета.

"Головним аргументом торгових партнерів України було те, що введення нею нових вимог до підприємств призведе до зменшення поставок продукції", - розповів пан Стулик.

За його словами, країни могли задіяти механізм вирішення торгових суперечок, передбачений законодавством СОТ, в результаті чого до України могли застосувати торговельні санкції - зокрема, підвищення ввізних мит у країнах СОТ для деяких українських товарів. Раніше учасники ринку зауважували, що введення додаткових перевірок суттєво обмежить імпорт, оскільки до моменту ухвалення рішення Комітетом ветмедицини було проінспектовано лише низку польських та білоруських компаній.

За 10 місяців 2009 року в Україну було імпортовано 368 тис. т м'ясної продукції на $ 500 млн, зазначає керівник групи експертів Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа. Причому 47% в обсязі поставок зайняла продукція з ЄС. Обсяг внутрішнього ринку експерти оцінюють в 2 млн т на суму понад $ 4 млрд.

Скасування наказу Комітету ветмедицини невигідне вітчизняним виробникам. Протягом останніх років їм неодноразово вдавалося добиватися введення обмежень на імпорт м'яса. За словами голови асоціації Союз птахівників України Олександра Бакуменка, зараз імпортна продукція продається в Україні за демпінговими цінами, що призводить до зниження закупівельних цін на м'ясо і збитковості роботи вітчизняних виробників. Крім того, за його словами, імпортери ввозять у країну неякісне м'ясо - "м'ясо механічної обвалки, тримінг, частини курки з простроченими термінами зберігання".

Про низьку якість імпортної продукції говорять і в Комітеті ветмедицини, за даними якого неякісна продукція займає близько 50% в обсязі імпорту. "Ми беремо участь у розробці нових санітарних вимог для імпортного м'яса, технічних регламентів, які можуть стати нетарифними методами регулювання для зниження обсягів його ввезення", - сказав Олександр Бакуменко. Вітчизняних виробників підтримує і Мінагрополітики. Найближчим часом вимоги до імпортного м'яса в Україні будуть посилюватися, пообіцяв заступник міністра Мінагрополітики Анатолій Мірошников. Він не уточнив, які саме заходи будуть проводитися: "У минулому році завдяки самовідданій роботі Мінагрополітики та Комітету ветмедицини вдалося домогтися зниження обсягів імпорту м'яса в Україну на 20%", передає Кореспондент.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ