Сьогодні, 14 листопада у Львові триває перший міський форум про підтримку ветеранського бізнесу.
Veterans Business Forum 2024 – це перший у Львові форум про підтримку ветеранського бізнесу. Завітали на подію не лише ветерани та ветеранки, члени їхніх сімей, а також підприємці та усі, хто цікавиться розвитком підприємницької діяльності.
Форум передбачає панельні дискусії з ветеранами-підприємцями, обговореннями міських ініціатив для підтримки ветеранського бізнесу та впровадження інклюзивності у підприємництві. Також до події долучились ветерани з Хорватії та представники хорватського ветеранського бізнесу, із якими відвідувачі обговорять міжнародний досвід впровадження відповідної соціально-економічної політики.
Ветеран, керівник Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій Андрій Жолоб розпочав форум із хвилини мовчання у пам’ять про загиблих Захисників та Захисниць. Також у конференцзалі організатори зарезервували порожні місця на честь тих військових, хто зник безвісти, потрапив у російський полон або ж загинув.
“Правду кажуть, якщо ти не пам'ятаєш про своє минуле, то майбутнього у тебе жодного немає. Я дуже сподіваюся, що нарешті ми з вами це майбутнє почнемо, зокрема і завдяки таким зустрічам, робити… Головне питання зараз в тому, що немає комунікації, порозуміння між тими, хто хоче надавати роботу, і тими, хто є ветеранами і хто сумнівається, що йому робити, до кого звертатись, чи взагалі починати власний бізнес”, - зазначив Андрій Жолоб.
Під час форуму до ветеранів та членів їхніх сімей звернувся також перший заступник міського голови Андрій Москаленко, який зазначив, що приклади ветеранів, які розпочали свій бізнес, повинні бути відомими, знаними.
“Справді є дуже багато людей, які вагаються, не знають, як шукати партнерів, кошти, і вагаються, чи воно їм потрібно. Для багатьох це насправді, ми з вами добре знаємо, на початках є не про бізнес, а про певне повернення, соціалізацію, адаптацію. Насправді ваш приклад є дуже важливим. Я знаю багатьох людей, які почали думати про найпростіші речі, як-от започаткування власної кав'ярні, після того, як подивилися на декілька класних кейсів у Львові чи інших містах. Я знаю багато класних речей, які почалися після того, як на ветеранські ярмарки приходили ветерани, які проходять реабілітацію, і казали: “Окей. Я теж зможу це!”, – і починали цікавитися де і яка є програма та приклади. Сьогодні насправді ваші фейли, у тому числі, дуже важливі, аби просто по них ніхто не йшов, а одразу дивився, на що втрачати сили і час. Адже час – це наш найбільший сьогодні ресурс”, - розповів Андрій Москаленко.
Під час першої дискусійної панелі присутні мали нагоди поспілкуватись із представниками міської ради, які детальніше розповіли про ініціативи міста, які пропонуються ветеранам для створення та розвитку власного бізнесу. Директорка департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Валентина Бартошик розповіла, що Програма фінансової підтримки ветеранів та членів їх родин існувала у Львові ще до початку повномасштабної війни. Проте з 2022 року зросла важливість підтримки також розвитку ветеранського бізнесу, а тому команда міської ради розпочала роботу з організації відповідної програми підтримки.
“Почалися опрацьовування різноманітних заходів, ініціатив для ветеранів. Ми це все сформували у єдиний перелік, табличку, і почали думати про те, що ідей та пропозицій багато, але це все потрібно ввести в якусь координативну площину. Тому що це має працювати не лише як якась ініціатива або моральна ідея. Це має бути системним і відповідати чинному законодавству. Залучили також громадський сектор до обговорення усіх пропозицій. Таким чином у нас вийшла програма, яка включає понад 9 напрямків. Кожен напрямок розділяється на заходи, їх понад 50. Еквівалент програмної підтримки на початку року був більше, ніж 500 млн грн. Ми так почали працювати у 2024-му році. І закінчуючи цей рік, програма вже доповнена ще окремими заходами й ініціативами завдяки нашим колегам, які зрозуміли, що насправді ті речі, які вони роблять кожного дня, нерозривно пов'язані з роботою і з комунікацією з військовими”, - розповіла Валентина Бартошик.
Заступниця начальника відділу інновацій та підтримки бізнесу управління економіки Львівської міської ради Юлію Трохимчук також зазначила, що сьогодні активно функціонує ваучерна та грантова підтримка ветеранів для створення та розвитку власного малого та середнього бізнесу. І хоч спершу програма фінансової підтримки була розрахована лише на ветеранів/ветеранок та їхніх чоловіків та дружин, то сьогодні перелік тих, хто може отримати допомогу, збільшився.
“Коли ми почали працювати над конкурсом, то побачили, що є зацікавленість і в батьків ветеранів, які не є одружені. Тобто батьки мають бізнес-ідею і хочуть її реалізувати, тому ми, відповідно, розширили коло користувачів цієї програми. І відповідно, зараз взяти участь в отриманні фінансової підтримки можуть як і ветерани/ветеранки, їхні дружини і чоловіки, так і один із батьків, якщо ветеран є неодружений. Один із повнолітніх дітей також можемо отримати допомогу від міста для започаткування або розширення своєї справи”, - поділилась Юлія Трохимчук.
Андрій Жолоб також відзначив, що сьогодні інші держави не підтримують Україну зброєю, проте долучаються до фінансової підтримки соціальних проєктів. Тому для ветеранів є широкі можливості для отримання грантів, аби мати надійний ґрунт для старту власної справи. І суспільно повинно їх активно підтримувати, адже робота над унікальною бізнес-ідеєю може стати для військових також важливою частиною процесу реінтеграції та реабілітації.
“Ветерани – це не є окрема група, окрема спільнота. Ветерани – це ті, хто є посеред нас”, - наголосив Андрій Жолоб.