У Львові вже пів року діє Кіноакадемія (Lviv Film Academy)
Із засновником Кіноакадемії Богданом Кривенем ми знайомі ще з далеких 90-х років минулого століття, коли я працювала в бібліотеці-філії N5 ЦБС для дорослих м. Львова, а він закінчував історичний факультет ЛНУ ім. Івана Франка і приходив у бібліотеку по книжки. Коли-не-коли випадково зустрічалися на вулицях рідного міста. Під час однієї такої зустрічі Богдан розказав, що запускає цікавий проєкт – Кіноакадемію.
Тепер настав час розповісти про це детальніше, адже Кіноакадемія успішно працює з осені минулого року, тож до вашої уваги розмова з Богданом Кривенем і його партнеркою Вірою Шибікман про шлях від мрії до її реалізації.
- В кіно я з 2013 року – кастингом займався, потім сам знімався, - почав розповідь Богдан Кривень. - Було багато проєктів - більшість фільмів, які знімалися на Заході України, ми на них працювали, – як кастинг, як продюсери тощо. Самі теж знімаємо. Багато років тому я звернув увагу на те, що в нас у Львові немає кваліфікованої кіноосвіти.
- З театральною вже легше – в ЛНУ ім. Івана Франка є факультет театрознавства і акторської майстерності…
- Так, а хотілося кіношної освіти… Те, що було, - то якісь курси, які важко назвати висококваліфікованими, майстер-класи... Тут мають бути люди з досвідом роботи в кіно. Хотілося б мати такий заклад, де можна здобути навички операторської роботи, написання сценарію, режисури, акторської майстерності… На курс режисури ми запросили Давида Петросяна.
- Він ставив у Львові виставу і погодився вести курс у нашій Академії, - додає партнерка Богдана Віра Шибікман. – І це було круто, бо на його курс приїхали люди з інших міст – з Києва, Дніпра… Зазвичай Давид викладає в університеті, це довго. А ми зробили такий інтенсив…
- Взагалі, база наших викладачів, - додає Богдан, – це митці, які співпрацюють з Театром ім. Марії Заньковецької: Давид Петросян, Діана Каландарішвілі, Єлизавета Цілик, Григорій Бакланов…
- Але класні актори і режисери у Львові є не лише в Театрі Марії Заньковецької…
- Так, ми плануємо залучати до викладання в нашій Академії і Театр ім. Леся Курбаса, Театр Лесі…
- Повернімося до твоєї мрії.
- Я завжди мріяв про те, щоб у Львові було налагоджено кіновиробництво, щоб люди могли при бажанні піти навчатися сценарній майстерності чи іншій, пов’язаній з кіно. Бо, маючи вже якусь базову освіту, в цій галузі продовжити навчання можна тільки в Києві. В планах у нас організувати великий курс, на якому людина, прийшовши вчитися акторству, здобула б також навички, скажімо, оператора. Відкривати свою Кіноакадемію я планував у лютому 2022 року. Вже була готова презентація… 24-го стало зрозуміло, що відкриття не буде. Принаймні, не зараз.
- Але один ти навряд чи двигнув би таку справу…
- Так, за стільки часу роботи на кіноринку в мене були люди, які підтримували й допомагали. Влада міста й області прихильно до нас ставилася. Співпрацюємо з Львівською обласною державною адміністрацією, Львівською міською радою, Львівським обласним центром НТТУМ «Юний технік», з Українською Академією Друкарства – в подальшому перейменовану в Інститут поліграфії та медійних технологій при Національному Університеті «Львівська Політехніка», Міським Палацом культури ім. Гната Хоткевича та багатьма іншими.
Гарна співпраця з містом. Зараз ми реалізовуємо, разом з департаментом освіти Львівської міської ради та за підтримки Благодійної організації «Фундації Кредо» спільний проект - «Освіта в кадрі». В рамках якого проводимо кіно освітній курс для вчителів шкіл з фінальним результатом – створення школами своїх коротких метрів.
І найважливіше – у нас є приміщення. Ми знаходимося в центрі, в колишній академії друкарства. Нам пішла назустріч і Українська академія друкарства, і Львівська політехніка. Коли починаєш якусь справу, таке сприяння просто необхідне. Ми бачимо, що людям це цікаво і потрібно. З’являється додаткова мотивація. На старті дуже допомогло й те, що нас уже знали з попереднього досвіду роботи в кіно в масовках, на кастингах тощо. В бізнесі дуже бажано мати партнера, який візьме на себе частину роботи. І справа йде легше й веселіше.
- Ну так, Богдан – це більше про творчість, а я - більше про менеджмент, - додає Віра. – Я веду наші сторінки в соцмережах, займаюся рекламою. Богдан такої роботи не любить.
- Коли є партнерство, воно легше рухається, - каже Богдан Кривень, - є більше ідей, більше планів… В майбутньому я б хотів, щоб наша Кіноакадемія мала своє приміщення, щоб був павільйон для зйомок. Ти вчишся і відразу можеш пробувати знімати чи зніматися. Думаю, що ми це зробимо, у нас буде і павільйон, і школа, і техніка… І тебе мають вчити люди, які є професіоналами в цій сфері.
- То коли ви відкрили свою Кіноакадемію?
- Перші кроки по створенню Кіноакадемії відбулись ще у 2021 році. У партнерстві з Львівським обласним центром НТТУМ «Юний Технік», за сприяння Львівської обласної державної адміністрації, Міського Палацу культури ім. Гната Хоткевича та Академії Друкарства були запущені перші кіно освітні проекти, курси по створенню анімації, акторські курси.
У наступному, 2022 році, на лютий місяць, за співпраці з Львівською Академією Друкарства, планувалось відкриття Кіноакадемії у новому приміщенні. Навіть була запланована дата – 23 лютого… Але всі ми прокинулись від вибухів за вікнами… Відкриття Кіноакадемії в новому приміщенні прийшлось відкласти. Але заняття, зокрема по анімації, продовжувались. Не залишати ж дітей без прекрасного в такі часи.
У 2024 році вирішили - треба запускати. Повноцінно, у новому приміщенні. У жовтні 2024 року, за співпраці з Інститутом поліграфії та медійних технологій при Національному Університеті «Львівська Політехніка» ми стартували у нових приміщеннях. Перш за все зробили ремонт, а згодом запустили процес. Є мрія, яку ти хочеш втілити. Хто знає, що буде завтра? Завтра може не настати. Це як народити дитину. Ти її народив, вона пішла жити своїм життям…
- Мало мріяти, - додає Віра. – Все треба робити якнайкраще. Ми хочемо, щоб люди, прийшовши до нас, не хотіли звідси йти. Хочемо мати хороших викладачів, щоб і їм, і учням тут було комфортно, щоб вони хотіли сюди повертатися.
- Ти вкладаєш в цю справу свою душу, - продовжує Богдан, - бо то є твоя любов, твоє кохання… Я в своєму житті завжди працював там, де любив. Хочу, щоб люди займалися тим, що вони люблять, а те, що вони люблять, щоб приносило їм дохід, - це важливо. У нас є мрія, вона починає реалізовуватися, вона працює, в перспективі ти бачиш, якою вона має стати. Коли ти знімаєш фільм, перед тим, як включити камеру, в твоїй голові уже фільм знятий. Ти просто знімаєш те, що бачиш. Так само і з мрією – вона має бути чітко намальованою. Нас всіх веде своя доля. Впродовж життєвого шляху нам відкриваються різні двері. А вже твій вибір – у які зайти, а які минути. Я вважаю, що один з найбільших гріхів – маючи до чогось хист, не розвивати його. Треба спробувати його реалізувати.
Розмовляла Людмила ПУЛЯЄВА
