Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Військовий облік жінок: що необхідно знати

Повноцінно система взяття на військовий облік жінок запрацює з 1 жовтня 2022 року.
фото ілюстраційне

Це означає, що жінка стає військовозобов'язаною та перебуває у запасі Збройних сил, Національної гвардії чи інших військових формувань. Але це лише жінки тих професій, які визначені в наказі міноборони України.

Взяття на облік автоматично не означає мобілізацію. Проте закон "Про військовий обов'язок та військову службу" чітко не вказує, кого мають призивати - чоловіків чи жінок. У ньому йдеться про військовозобов'язаних осіб.

Тобто, жінки, так само, і чоловіки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану. Вони також можуть бути залучені "до виконання робіт із забезпечення держави у воєнний час".

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр у середині червня заявляла, що питання про мобілізацію жінок в Україні найближчим часом не стоїть.

Чи йдеться про заборону військовозобов'язаним жінкам виїздити за кордон?

Відповідно до законодавства, військовозобов'язані можуть виїздити за кордон за певних обставин. І так само як на чоловіків, так і жінок, які стоять на військовому обліку, поширюються певні обмеження.

Кому з військовослужбовців буде дозволено виїздити за межі України, встановлює закон "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Ганна Маляр також сказала, що жодних додаткових обмежень для перетину кордону щодо жінок не планується.

Виїжджати зможуть, зокрема, військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких є троє і більше дітей віком до 18 років, мами чи тата-одинаки, що самостійно виховують неповнолітню дитину, батьки, опікуни, усиновлювачі які мають дитину з інвалідністю чи усиновлену дитину віком до 18 років.

У цей перелік також потрапляють ті, хто навчається за кордоном за стаціонарною чи змішаною формою навчання - від здобувачів профосвіти до аспірантів та докторантів.

Якими є інші вимоги до жінок, які стають на військовий облік? 

Військовозобов'язані жінки мають перебувати на військовому обліку за місцем проживання, а за кордоном - за місцем консульського обліку у дипломатичних установах України.

Вони не можуть змінювати місце проживання без дозволу військового комісара, керівників Служби безпеки чи Служби зовнішньої розвідки після оголошення мобілізації у воєнний час.

У разі необхідності змінити місце проживання, їхати у відрядження, на навчання чи у відпустку потрібно заздалегідь повідомити про це особисто територіальний центр комплектування (колишній військкомат).

Військовозобов'язана також має з'являтися на виклик до територіального центру у терміни, що будуть вказані в одержаних документах, а також проходити медичні огляди і підготовку до військової служби, залежно від професії.

Кого це все стосується?

Міністерство оборони неодноразово уточнювало список спеціальностей жінок, які мають стати на військовий облік.

Усі ці спеціальності міноборони України називає спорідненими з відповідними військовими спеціальностями.

На облік жінок ставитимуть тільки у разі, якщо вони будуть придатні до проходження військової служби за станом здоров'я, віком та сімейним станом.

До переліку спеціальностей, зокрема, належать:

  • харчові технології, медицина, медсестринство та фармакологія, ветмедицина, облік і оподаткування, психологія, поліграфія, соціальна робота та соцзабезпечення.
  • У галузі зв'язку - телефоністи, телеграфісти, радисти, радіомеханіки, радіооператори, фототелеграфісти, фоторадіотелеграфісти та інші. Техніки, майстри, механіки, оператори у сфері обчислювальної техніки. А також метеоспостерігачі, фахівці картографії, аерофотослужби, топогеодезисти тощо.
  • У списку спеціальностей є перекладачі, програмісти, кухарі.

Окрім того, перебуваючи на військовому обліку, жінка, так само як і чоловік, може отримати відстрочку від призову на військову службу через стан здоров'я чи сімейні обставини.

Детальніше повний перелік зазначено у Наказі Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 07 лютого 2022 року № 35).

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ