Вчора, 19 березня, у Львові обговорили механізм запровадження нового інструмента державної підтримки «Субсидія на оренду житла для ВПО в Україні», який запрацював 29 січня 2025 року. У розмові взяв участь в.о. голови Львівської обласної ради Юрій Холод. Про це повідомляє ЛОР.
Львівщина – одна із 5 областей, які прийняли найбільше внутрішньо переміщених осіб. В області офіційно зареєстровано понад 200 тисяч переселенців.
«За три роки в межах Програми реалізації пріоритетних інфраструктурних проєктів ми скерували понад 575 млн гривень із обласного бюджету на створення довготривалого житла для ВПО. Разом із коштами громад, українських та міжнародних партнерів вдалося залучити понад 1,3 млрд гривень та створити 9,8 тис. місць проживання. Переважно вони у гуртожитках закладів профтехосвіти, але ми розуміємо, що це тимчасове рішення, бо тут мають жити учні навчальних закладів. Тому інструмент житлової субсидії є добрим кроком, однак надалі варто державі розглянути можливість будівництва соціального житла. Інакше ми будемо втрачати людей, після війни вони просто поїдуть за кордон”, – каже Юрій Холод.
Інструмент фінансової підтримки для внутрішньо переміщених осіб, які орендують житло, держава запровадила у січні. Субсидію на оренду житла для ВПО ініціювало Міністерство соціальної політики України.
За словами першої заступниці Міністерки соціальної політики Дарії Марчак, ця субсидія передбачає виплату коштів не лише для орендаря, а також і повернення суми податків для орендодавця. Саме тому подавати документи на її отримання орендар та орендодавець мають спільно. Зробити це можна як офлайн — у відділеннях Пенсійного фонду або ЦНАПі, так і онлайн — через Портал електронних послуг ПФУ, мобільний застосунок Пенсійного фонду, Соціальний вебпортал електронних послуг Мінсоцполітики, а в майбутньому — уповноважені банки.
Претендувати на субсидію можуть внутрішні переселенці, які вперше або повторно переїхали з територій активних бойових дій або з тимчасово окупованих територій і не мають власного житла. А також ті, у кого житло знищене чи пошкоджене на підконтрольній українському уряду території.
Допомога через субсидію передбачена родинам, чиї витрати на орендовану квартиру чи будинок перевищують 20% сукупного доходу сім'ї, але її розмір визначатимуть індивідуально для кожного випадку. Тобто для деяких регіонів і категорій малозабезпечених родин ці 20% можуть скорочуватися до всього кількох або до нуля.
На розмір субсидії впливатимуть також кількість членів сімʼї та вартість оренди житла. Новий механізм враховує, що вартість оренди суттєво відрізняється у різних регіонах, великих містах і невеличких селах. До складу тих, хто претендує на субсидію, зараховуватимуть усіх, хто фактично проживає у квартирі чи будинку, навіть якщо це не родичі водночас не рахуватимуть тих, хто у війську понад 30 днів, пропав безвісти чи виїхав за кордон.
Щоб податися на отримання субсидії на оренду житла, потрібні заява, договір оренди житла, копії документів, що підтверджують повноваження законного представника власника на це житло, інші документи, які підтверджують обставини, які мають значення для призначення субсидії.
«Інструмент субсидії на оренду житла для ВПО у довготерміновій перспективі, — каже Дарія Марчак, — має допомогти вивести з тіні ринок нерухомості, а також захистити інтереси власника та орендаря у правовому полі. Саму родину ВПО, яка нарешті вирветься з тимчасових прихистків і гуртожитків, окреме, хоч і орендоване житло, захищене офіційною угодою, має підштовхнути до пошуку роботи у новому місті, додати їй впевненості в завтрашньому дні й поступово сприяти плануванню власного майбутнього».
Захід організували Міністерство соціальної політики України за підтримки Агентства ООН у справах біженців, у співпраці з Благодійною організацією “Благодійний фонд “Право на захист” та Координаційного центру допомоги цивільному населенню при Львівській ОВА, а також за сприяння Українського католицького університету.
Серед його учасників — представники неурядових та міжнародних організацій, асоціацій фахівців з нерухомості (рієлторів), ОСББ та Рад ВПО.
