Сьогодні, 17 серпня, відбулось виїзне засідання виконавчого комітету ЛМР щодо питання збереження пам’ятки архітектури місцевого значення на вул. І. Котляревського, 47. Члени виконкому спробували знайти спільне рішення відновлення споруди разом з її власником.
Йдеться про історичну будівлю – архітектурне бюро професора Левинського – збудовану у 1903-1905 роках, і спроєктовану архітектором Альфредом Захаревичем. За словами начальниці управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілії Онищенко-Швець, ця архітектурна споруда – одна з найкращий віл на території.
У 2005 році власником квартири в цьому маєтку став фінансовий директор корпорації “Ріел” Роман Тарасюк. Згідно з даними видання “НАШІ ГРОШІ”, Роман Тарасюк є керівником і власником ПП «Студія-Лада» у Перемишлянах. Він також є співвласником ГО «Байкерський клуб «Ріел», який очолює Ростислав Мельник. Разом із Мельником Тарасюк значиться одним зі співвласників АТ «ЗНВКІФ «Берклі» і АТ «ЗНВКІФ «Реноваціо». Також Тарасюк очолює «Благодійний фонд Ростислава Мельника».
Виконком визначає два проблемних аспекти, які нівелюють красу пам'ятки: бокова тераса і нова скляна веранда, збудована поверх колишньої, без жодних дозволів та погоджень. Згідно з пропонованим рішенням виконкому, власник квартири та ОСББ “Ірис” повинні були демонтувати пластикові віконні блоки дворового фасаду та терасу площею 21,6 кв. м, які з’явилися за проєктом нового власника.
{{1,2}}
Як повідомляла пресслужба ЛМР, у 2021 році міська адміністративна комісія при виконкомі ЛМР оштрафувала ОСББ “Ірис” на 170 тис. грн через спотворення пам’ятки архітектури. Однак штраф так і не сплатили. Тоді ж управління охорони історичного середовища звернулося до суду з позовною заявою щодо відновлення пам’ятки архітектури та надіслало звернення в прокуратуру.
За словами заступника міського голови з містобудування Любомира Зубача, задня веранда повністю була реалізована всупереч чинному законодавству. На конструкцію жодних дозвільних документів не видавали, її не вводили в експлуатацію. Право власності на неї Тарасюк оформив у Чернівській сільській раді Мостиського району. Реєстратор зареєстрував право власності на об’єднання співвласників.
Що стосується бокової веранди, розпорядження на її реконструкцію та добудову ще у 2006 році Тарасюку надали у Франківській райадміністрації. Але, як зазначає Зубач, остаточна будова значно масштабніша, ніж було в проєкті.
Роман Тарасюк розповідає, що у 2006 році отримав затверджений акт комісії з прийняття в експлуатацію бокової тераси. Стосовно внутрішньої прибудови процедура була порушена. Утім, це приміщення зареєстроване. Власник переконує, що готовий шукати компроміс.
{{3,4}}
“Крім того, не хотів би, щоб я подавався як руйнівник пам'ятки. Я направду дбаю про цей будинок. Я за власні кошти зробив реконструкцію цієї вежі, яка була зруйнована, зробив реконструкцію сходів”, – каже Тарасюк.
Станом на зараз відновлені сходи частково замуровані. Власник обіцяв їх відновити та відкрити. Головний архітектор міста Львова Антон Коломєйцев вважає, що засклений балкон варто було б замінити. Також добудовані веранди є непропорційно великі, будівлі бракує об’єму тощо. Усі ці зміни є можливі.
Міський голова Андрій Садовий виніс на порядок денний проміжне рішення щодо маєтку: опрацювати питання відновлення пам’ятки на Архітектурно-містобудівній раді, де архітектори б переглянули естетику добудов та запропонували оптимальний варіант реконструкції історичної будівлі. Через два тижні виконком ЛМР збереться ухвалити фінальне рішення, згідно з яким у місті сподіваються, захистити інтереси громади історичного середовища та знайти компроміс з власником маєтку.