Заступник Міністра внутрішніх справ Богдан Драп’ятий розповів про світовий досвід регулювання обігу вогнепальної зброї
Він зазначив, що розвинуті європейські країни, такі як Австрія, Бельгія, Швейцарія, Фінляндія, мають жорстке законодавство, яке продовжують посилювати. У законодавстві повоєнних країн, наприклад, Боснії і Герцеговини, Хорватії, застосовують різні підходи, але більшість із них лише частково можна адаптувати під реалії України.
У більшості повоєнних країн проблему незаконної зброї вирішували після завершення бойових дій. Там запроваджували викуп зброї, програми амністії, проводили інформаційні кампанії, які заохочували громадян здавати незареєстровану зброю.
Ми впровадили унікальний варіант і пішли шляхом декларування. В жодній країні ми не побачили такого механізму. Адже, ми розуміємо, що очікувати завершення повномасштабної війни для розв'язання цього питання — не раціонально», — зазначив Богдан Драп’ятий.
Варто підкреслити, що на початку повномасштабної війни стаття 263 Кримінального кодексу була змінена, звільнивши від відповідальності за добровільну здачу зброї. Але статистика добровільної здачі була невисокою — близько тисячі одиниць вогнепальної зброї за рік.
Заступник Міністра внутрішніх справ нагадав, що у березні 2022 року був ухвалений Закон, який дозволив органам державної влади видавати зброю цивільним для відсічі збройної агресії росії. Усю видану зброю МВС і поліція облікували. Зараз громадяни можуть оформити документи на неї, а після завершення воєнного стану — повернути державі.