Слухай онлайн
Історія

Зняли фільм про Листопадовий зрив: як одна ніч змінила історію українського Львова

Центр досліджень визвольного руху презентував фільм про Листопадовий чин, який відбулася у Львові в ніч на 1 листопада 1918 року. Стрічка стала другою серією проєкту "10 Днів незалежності України". Проєкт реалізують за підтримки Українського культурного фонду.
Фото Олена Ляховичю Театралізована військово-історична реконструкція подій «Бої за столицю — Львів».

У ніч на 1 листопада 1918 року українці без жодного пострілу здійснили військовий переворот, завдяки якому вирвали Львів з рук Австро-Угорщини та Польщі. За дві години півтори тисячі українських військових захопили поліцію, пошту, всі залізничні станції, радіо, банки, відключили міський телефон і міжнародну телеграфну лінію.

Завдяки цьому вранці 1 листопада 1918-го на львівській міській Ратуші красувався синьо-жовтий прапор — так вперше з 1349 Львів знову опинився під керівництвом української влади. Втім цього могло й не відбутися — на той момент на Львів претендували не лише українці, а й поляки. І в останніх було більше шансів отримати Львів — австрійський намісник Карл фон Гуйн відмовлявся підтверджувати, що влада у Східній Галичині передається українцям, оскільки очільники Австро-Угорщини та Польщі вже домовилися про своє. У цій ситуації українцям треба було діяти впевнено і рішуче.

Як одна ніч змінила долю українського Львова і дала поштовх до появи Західноукраїнської Народної Республіки, яка згодом об’єдналася з Великою Україною в соборну державу — дивіться у другій серії проєкту «10 Днів незалежності України». 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ