Поблизу Голоскова Кам`янець-Подільського району Хмельницької області учасники археологічної експедиції натрапили на рипільське поселення, датоване приблизно п’ятим тисячоліттям до нашої ери.
Про це інформує Суспільне.
Петро Болтанюк, науковий співробітник Кам`янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, розповідає, що розкопки вирішили робити на місці, де в 1947-му році місцевий краєзнавець Микола Бурковський виявив залишки трипільського поселення, і де відтоді науковці досліджень не здійснювали.
На полі, засіяному соєю та всіяному уламками теракотової кераміки, археологи шукають артефакти у трьох траншеях. У третій, на глибині півтора метра, знайшли кам`яну кладку.
Учасник експедиції Євгеній Левінзон, який досліджує трипільську культуру, зазначає:
"Червоні цеглини – перекриття поміж першим та другим поверхами характерні для трипільського поселення житла".
Науковець також розповідає, що трипільці будували наземні глинобитні двоповерхові хати з дерев`яними каркасами.
"Трипільці часто переселялися з місця на місце раз у 50-80 років. Це супроводжувалося спаленням поселення і переселенням в інше місце. Причини є різні. Науковці називають і виснаження ґрунтів, і якісь ритуальні речі, і запобігання спалахам епідемій", - зауважує він.
Розкопки саме в цьому місці – особливі, оскільки тут проходила певна контактна зона між локальними групами трипільського населення. Зокрема, між шепенецькою групою і мерешовською.
Учасниця експедиції Олександра Бєлік з'ясувала, що це трипільське поселення розташовувалося на площі приблизно в десять гектарів.
"Завдяки біології ми за кістками можемо визначати вік, а коли вже ніяка наука не може дати відповіді, то долучаються математика і фізика. Беремо приблизну кількість кераміки і можемо визначити приблизну кількість людей, які тут жили. А також завдяки формулам ми можемо визначити, скільки людей перейшло в інше поселення", - зазначила Бєлік.
Чи вдасться зі знайдених уламків артефактів п’ятого тисячоліття до нашої ери скласти цілісний предмет побуту, археологи поки не прогнозують.