Notice: Undefined index: volyn in /home/galinfo/web/galinfo.com.ua/public_html/lib/custom/mo_news_func.php on line 97
Новини України: День в історії - народився Гнат Хоткевич
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Волинь

День в історії - народився Гнат Хоткевич

12 січня 1878 року у Харкові народився Гнат Хоткевич (літературне псевдо – Гнат Галайда), письменник, літературознавець, мистецтвознавець, бандурист, композитор, історик, етнограф, театральний і музичний діяч, педагог, автор понад 600 музичних творів.

Ще за життя його літературна спадщина була видана у 8 -томнику творів. Народившись у Харкові, він прославляв у своїх творах Гуцульщину.

Незважаючи на постійний запит на його працю, ніколи не був заможним.

Отримав технічну освіту у Харківському технологічному інституті. Деякий час працював на залізниці.

Заснував декілька унікальних театральних труп, акторами в яких були  неписьменні селяни. Трупи успішно гастролювали містами не лише України.

Хоткевич досконало грав на бандурі, написав підручник з гри на цьому інструменті. У хорі Микола Лисенка він виконував соло на бандурі й став відомим віртуозом.

Хоткевич був теоретиком народної музики в Україні. У 1902 році він брав участь у роботі  ХІІ Археологічного з’їзду у Харкові й виголосив доповідь про традиції кобзарства в Україні. Для учасників з’їзду організував концерт, який став першим офіційним виступом ансамблю бандуристів в історії. Хоткевич заявив про себе, як одного з ініціаторів збереження мистецтва кобзарів за допомогою запису їхньої музики на  фонограф.

«Гуцульський театр». У середньому ряду з палицею – Гнат Хоткевич. 1911. Фото: vitaliy-kreslav.livejournal.com.

Хоткевич стояв осторонь літературних дискусій 1920-х років, хоч був одним із найпопулярніших письменників України. Він використовував літературне псевдо «Гнат Галайда».

Популяризував народну музику, театр, викладав у Харківському музично-драматичному інституті, у Полтаві заснував та керував капелою бандуристів.

Виховав багатьох талановитих бандуристів, більшість яких були репресовані ще на початку 1930-х років. Декому вдалося виїхати за кордон.

Книги авторства Хоткевича, присвячені народним музичним інструментам, були заборонені.

Шалена критика в радянській пресі, заборона його музичних творів, звільнення з роботи – кинули Гната Хоткевича та його родину в злидні. А у 1938 році його за фальшивими звинуваченнями за «участь у націоналістичній шпигунській організації» органами НКВД розстріляно.

Нині проводиться Міжнародний конкурс виконавців на українських народних інструментах імені Гната Хоткевича.

УІНП

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ