Цього дня, 9 жовтня 1974 року помер судетський німецький промисловець Оскар Шиндлер. У роки Другої світової війни він врятував майже 1200 євреїв. Шиндлер надавши їм роботу на своїх підприємствах у Польщі та Чехії, чим врятував від смерті у концтаборах.
Історія людяності Оскара Шиндлера стала основою для книги «Ковчег Шиндлера» та фільму «Список Шиндлера».
Він був успішним підприємцем, але у роки Великої депресії збанкрутів. Оскар Шиндлер у 1939 році вступив до лав НСДАП та завів корисні знайомства з правлячою верхівкою нацистської Німеччини. На початку Другої світової війни відкрив завод з виробництва металевого посуду, який постачали на фронт. Також він отримав завод у Кракові, який до окупації Польщі нацистами належав єврею Натану Вюрцелю.
Працівники Оскара Шиндлера навіть у найскрутніші часи мали гідні умови праці та добре харчувалися. Оскар забороняв застосовувати до них насильство та не дозволяв гестапівцям приходити з перевірками посилаючись на недопустимість переривання робочого процесу. Євреї, як працювали у Шиндлера, почувалися відносно безпечно.
Наприкінці 1944 року Шиндлер вивіз більше тисячі своїх працівників-євреїв у Брюннліц, у Моравії. Для вивезення був складений список працівників, який почали називати «список Шиндлера». Це врятувало життя усіх цих людей, адже інакше на них чекали б табори смерті.
У травні 1945 року Брюннліц зайняли радянські війська.
У повоєнні роки Оскар Шиндлер емігрував до Аргентини. Врятовані ним євреї розїхалися по усьому світу і часто зустрічалися із ним. У 1967 році Оскара Шиндлера вшанували нагородою Ізраїльського меморіалу пам'яті жертв голокосту Яд ва-Шем. Його зазом з дружиною Емілією назвали «Праведниками світу».
Врятовані євреї допомагали Оскару Шиндлеру у старості. Він помер 9 жовтня 1974 року. За наполяганням врятованих його поховали у Єрусалимі на горі Сіон.