26 вересня 1930-го. Організація сприяла патріотичному та фізичному вихованню української молоді. Заснована 1911-го з ініціативи сина Івана Франка - Петра. Про це йдеться у повідомленні Всеукраїнської правозахисної організації Меморіал імені Василя Стуса у Facebook
"Пласт" разом із подібними українськими організаціями "Січ" і "Сокіл" склав активне ядро Українських Січових стрільців у Першій світовій війні. Згодом брав участь в українських визвольних змаганнях 1917-1921-х. рр.
Спочатку поляки не надавали великого значення організації. Однак 1923-го з приєднанням українських земель до Польщі товариство, що виховувало активних патріотів, стало для них зарозою. Тоді заборонили проведення таборів і вишколів. Врешті заборонили і саме існування.
На початку 1930-х "Пласт" йде у підпілля та розпочинає співпрацю з ОУН. Мали завдання розповсюджувати націоналістичні видання серед українців. Вербували кадри для ОУНівців. Вели пропаганду у закладах освіти. Провідники ОУН, такі як Степан Бандера та Роман Шухевич, самі були вихідцями з пластунів.
Конспіративну діяльність часто розкривали. Молодь піддавали тюремним арештам. Найбільш активних засилали до польського концтабору у Березі Картузькій - тепер селище Береза.
Організацію відновлять лише після Другої світової війни за кордоном - діятиме у Німеччині, США, Канаді, Австралії та Великій Британії. В Україні перший з'їзд відбудеться лише 1989-го.
Нагадаємо, як повідомляло Гал-інфо, 30 травня Верховна Рада ухвалила закон "Про державне визнання і підтримку Пласту - Національної скаутської організації України". “За” проголосували 228 народних депутатів.
4 вересня Президент Володимир Зеленський повернув Верховній Раді закон про державне визнання Пласту зі своїми пропозиціями.