Слухай онлайн
Історія

Пошук польських поховань в Україні буде величезним викликом

Віце-голова польського Інституту національної пам’яті Кшиштоф Шваґжик висловив думку, що пошук польських поховань в Україні та проведення ексгумацій буде величезним викликом.
Krzysztof Szwagrzyk

Як повідомлялося, 27 вересня Україна надала Польщі формальну згоду на проведення пошуково-ексгумаційних робіт. Заборону стосовно ексгумаційних робіт та встановлення пам’ятників польським жертвам на своїй території Україна ввела 2017 року. Це була відповідь, між іншим, на знесення польською стороною українського пам’ятника у селі Грушовичі на Підкарпатті на території Польщі. Скасувати заборону обіцяв при нагоді свого візиту до Варшави президент Володимир Зеленський.

Як пише Польське радіо, професор Кшиштоф Шваґжик, директор Бюро пошуків та ідентифікації Інституту національної пам’яті заявив, що поки експерти Інституту розпочнуть роботу, необхідно подолати складний бюрократичний процес. До відповідних установ в Україні подано документи, щоб отримати дозвіл на проведення пошукових робіт. Як додав Кшиштоф Шваґжик, наразі польська сторона клопочеться про дозвіл на відкриття робіт у кільканадцяти місцях, де спочивають поляки, що полягли або були вбиті у період польсько-більшовицької війни, 1939 року та 1943-44 років на Волині. За його словами, обсяг пошукових робіт – величезний, йдеться про «сотні, а можливо, тисячі місць», і цим завданням повинна займатися нова установа, яка повинна мати назву: «Інститут національної пам’яті у справах пошуків в Україні». Також, на думку чиновника, щоб ефективно провести пошук та ексгумації, необхідно розбудувати Кресове відділення Інституту національної пам’яті.

Директор Бюро пошуків та ідентифікації Інституту національної пам’яті не зміг відповісти на запитання, чи пошукові та ексгумаційні роботи в Україні почнуться ще цього року. Як він пояснив, це залежить від того, як швидко українська сторона надасть дозволи, а крім цього, проведення таких робіт не є можливим узимку.

Кшиштоф Шваґжик висловив надію, що Польща отримає від України також згоду на спорудження кладовищ, де можна буде гідно поховати віднайдені останки поляків.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ
Загрузка...

");