3 серпня 1987 року в Києві відійшов у вічність Іван Миколайчук український кіноактор, кінорежисер, сценарист. Лауреат Шевченківської премії 1988 року.
Про це пише Укрінформ.
«Я не знаю більш національного народного генія… До нього це був Довженко», – сказав про Івана Миколайчука Сергій Параджанов.
Попри людську любов, партійні чини не надто жалували Миколайчука – одним своїм виглядом на екрані він будив у приспаній українській душі якісь прадавні згадки про гідність, волю і незалежність.
Впродовж 10 років йому не давали жодної можливості ані самому кіно знімати, ані грати як акторові. Клеймо ворога радянської влади йому причепили після виходу фільму «Анничка», де він зіграв хлопця з УПА. Масла у вогонь підлив випадок, що трапився у Яремче: якось, у перервах між зйомками Миколайчук пішов до ресторану пообідати. Часу було обмаль, і він вирішив не переодягатися. Так і подався туди – у формі вояка УПА. За Сталіна б неодмінно посадили. Згодом, що б не робив Миколайчук, до нього чіпляли ярлик «націоналіста».
За життя Іван Миколайчук так і не отримав звання «народного», був лише «заслуженим». Йому навіть Шевченківську премію дали у 1988 році – посмертно.
Іван Миколайчук народився в селі Чорториї Чернівецької області. Був четвертою дитиною у багатодітній селянській родині. Закінчив у 1965 році Київський інститут театрального мистецтва, відтоді працював на Київській кіностудії ім.О.Довженка. Зіграв у фільмах: «Тіні забутих предків» (Іван), «Сон» (Тарас Шевченко), «Бур’ян» (Давид Мотузка), «Білий птах з чорною ознакою» (Петро; співавтор сценарію), «Пропала грамота» (Василь; цю роль актор вважав однією з найкращих, але фільм теж був знятий з прокату). Як режисер поставив фільми «Вавилон-ХХ» (за романом «Лебедина зграя» Василя Земляка, співавтор сценарію, автор музичного оформлення, роль Фабіана), «Така пізня, така тепла осінь» (у співавторстві з Віталієм Коротичем). Іван Миколайчук пішов із життя 47-річним, залишивши нереалізованими силу-силенну творчих задумів…
У 2016 році вулиця в Києві, на якій мешкав актор, названа його ім’ям.