Слухай онлайн
Історія

У Польщі справу «польської операції» кваліфікували як геноцид

Анджей Дуда: У кінці 1930 років у рамках «польської операції» СРСР вчинив геноцид поляків

У розслідуванні так званої польської операції НКВД Інститут національної пам’яті Польщі прийняв юридичну класифікацію комуністичних злочинів, що мають форми геноциду.

Про це у четвер, 28 вересня, повідомив прокурор Роберт Осінський зі слідчого підрозділу Інституту національної пам’яті Польщі, який у Варшаві взяв участь у конференції на тему знищення поляків в СРСР у 1930 роках.

«Це розслідування (у справі «польської операції» НКВД) ведеться у справі комуністичних злочинів, що є одночасно злочинами проти людства, а у цьому конкретному випадку ці злочини мають форми геноциду», - заявив прокурор Осінський, який веде провадження у справі так званої «польської операції» НКВД спільно з іншими прокурорами ІНП у відділенні Комісії з розслідування злочинів проти польського народу у Щеціні.

Він нагадав, що згадане ним розслідування у слідчому підрозділі ІНП було відкрито 25 січня 2017 року і воно стосується «масових репресії проти польської національної групи у колишньому Союзі Радянських Соціалістичних Республік у 1937-1938 роках».

«Ті репресії, передусім, проводили у формі вбивств, скоєних щодо щонайменше 111 тис. осіб», - наголосив Роберт Осінський. Він додав, що крім вбивств, застосовували теж інші репресії, зокрема – незаконне позбавлення волі приблизно 29 тис. осіб польського походження та ведення дій, що загрожували знищенням частини польської національної групи, яка проживала у 1930 роках на терені Радянського Союзу.

Прокурор також нагадав, що юридична кваліфікація цього злочину як злочину геноциду визначена конвенцією ООН від 9 грудня 1948 року, 2 стаття якої визначає геноцид як акт, «вчинений з метою повного або часткового знищення національних, етнічних, расових або релігійних груп».

У злочині геноциду немає терміну давності.

Нагадаємо, 28 вересня, конференцію під назвою «„Польська операція” НКВД 1937-1938. Повернення пам’яті про злочин» у Варшаві відкрив президент Польщі Анджей Дуда.

Серед іншого, Анджей Дуда наголосив, що умовою добрих відносин з Росією є визнання правди про важке минуле, зокрема про знищення поляків у 1930 роках, яке вчинила радянська держава. На переконання польського президента, наприкінці 1930 років у рамках «польської операції» співробітники НКВД вчинили геноцид поляків.

Глава польської держави наголосив, що було просто знищено польське населення, оскільки, як сказав він, «воно було здатне чинити опір, бо росіяни мали фобію через свою драматичну ганебну поразку у 1920 році і вони знали, що поляки не хочуть піддатися комунізації».

«Адже на тих землях не проживало 200 тис. шпигунів, чи 250 тисяч, бо щонайменше стільки людей польського походження та польської національності зачепила та велика операція. 111 тисяч розстріляно, 30 тисяч вивезено у табори, понад 100 тисяч депортовано, адже це не були 200 тисяч шпигунів, про яких йдеться у наказі Єжова», - звернув увагу президент Польщі.

Польське радіо

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ