У Латвії вчені знайшли найдавніший штам чуми в скелеті, якому 5 тис. років.
Чоловік був інфікований найбільш раннім із відомих різновидів хвороби, повідомляє gazeta.ua з посиланням на BBC.
"На цей момент це найстаріша ідентифікована жертва чуми, яка в нас є", - прокоментував доктор із Кільського університету в Німеччині Бен Краузе-Кіор.
Європу чума охопила в 1300-х роках і знищила майже половину населення. Цього чоловіка знайшли в неолітичному похованні в Латвії на березі річки Салаца, що впадає в Балтійське море. Скелет знайшли в Латвії ще в XIX ст., але генетичний аналіз провели лише зараз.
Виявилося, що це скелет чоловіка, якому було приблизно 20 років. Він був мисливцем-збирачем. Давній штам чуми в нього спричинила бактерія Yersinia pestis.
"Імовірно, його вкусив гризун. Чоловік заразився первинною інфекцією й помер через кілька днів від септичного шоку", - заявив доктор.
За словами дослідників, давній штам, імовірно, з'явився приблизно 7 тис. років тому. Саме тоді в Європі зароджувалося сільське господарство. Бактерія могла переходити від тварин до людей. Згодом вірус адаптувався до зараження людей і зрештою перетворився на форму, відому як бубонна чума. Вона поширювалася блохами й вирувала в середньовічній Європі, спричиняючи мільйони смертей.
Зазвичай люди хворіли після укусу гризунів-бліх, що переносять чумну бактерію. Хвороба все ще існує сьогодні, проте лікується антибіотиками.