Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Культура

Львів запрошує на фестиваль «Контрасти»

З 28 вересня до 27 жовтня у Львівській філармонії відбудеться Міжнародний фестиваль сучасної музики «Контрасти». У програмі фестивалю 23 концерти, які представлять львів’янам та гостям міста музичні творіння кращих композиторів сучасності у виконанні виконавців з різних куточків світу, повідомила прес-служба Львівської філармонії.

Фестиваль існує 18 років, і попри унікальність та особливість своїх програм, найперше, підтримує свої традиції, які вже склалися, і цьогоріч ці традиції продовжує. Одне з основних завдань фестивалю «Контрасти» – популяризувати українську музику XX ст., вшановувати українських композиторів сучасних, і не тільки сучасних, але й тих, які недавно відійшли від нас.

Генеральний директор Львівської філармонії Володимир Сивохіп розповідає: «Якщо уважно ознайомитися із програмою, то саме концерт-відкриття цього мистецького заходу показує живучість традицій фестивалю, його спадкоємність.  З перших років фестивалю бажаним гостем був відомий композитор Іван Карабиць. У Києві на той час відбувався подібний фестиваль «Київ Мюзік Фест», який він заснував, але часто приїздив до Львова зі своїми творами. Він  передчасно пішов із життя, а цьогоріч його син Кирило Карабиць у якості диригента відкриватиме «Контрасти».  Прозвучить музика Івана Карабиця, так  Львівська філармонія вшанує ім’я композитора.

Серед інших імен на фестивалі - класик української музики XX ст. Борис Лятошинський, симфонія якого прозвучить на відкритті «Контрастів».

Заслуговує на увагу розгорнутий твір для симфонічного оркестру «Ханука» Євгена Станковича, композитору кілька днів тому виповнилося 70 років. Є. Станкович свого часу був одним із останніх учнів Бориса Лятошинського, зрештою, як і Іван Карабиць. Отже, «Контрасти» показують панораму української музики, від Бориса Лятошинського до сучасності, вшановуючи ім’я Івана Карабиця і водночас ювілей Євгена Станковича, твори якого домінуватимуть на фестивалі.

Іншою щорічною традицією є присутність  на фестивалі визначних майстрів сучасної композиції. На «Контрастах» були і Кшиштоф Пендерецький (Польща) і Зигмунд Краузе, визначний естонський композитор Арво Пярт, латвійський – Петеріс Васкс, майстри американської та канадської сцен.

На кожному фестивалі до уваги слухачів – один-два  авторські вечори композиторів. Гостем цьогорічного фестивалю буде визначна композиторка сучасності Софія Губайдуліна. Це ім’я більш, ніж відоме, і приємно, що вона завітає до Львова вперше, і до того ж на свій ювілей. У музичній академії також відбудеться її майстер-клас.

Ще одне продовження традицій фестивалю – це концерт «Молоді «Контрасти». Львівська філармонія у рамках фестивалю завжди залучає талановиту молодь, щоб вона представляла свою майстерність, тим самим фестиваль виконує місію стимулювання молодих композиторів до творчості. Власне, у цьогорічному проекті «Молоді «Контрасти» візьме участь львівська композиторка Любава Сидоренко і молодий талановитий львівськийкомпозитор Іван Пахота. Спеціально для цього проекту написала новий твір Павліна Залубська. Окрім молодих композиторів будуть і молоді виконавці: провідні солісти Молодіжного симфонічного оркестру «ІNSO-Львів» фаготист Андрій Ткачук і кларнетист Андрій Кравченюк зіграють Дует-концертіно визначного композитора, класика XX ст. Ріхарда Штрауса.

Не новиною цьогорічних «Контрастів», а, радше, традицією, є вшанування імен видатних виконавців, які представляють свою майстерність на фестивалі. Так буде і цього разу: почесним гостем фестивалю буде скрипаль із світовим іменем Олег Криса, який святкує також свій 70-річний ювілей. Він  завітає на «Контрасти» із своєю дружиною, піаністкою Тетяною Чекіною, а також з братом, скрипалем Богданом Крисою, 5  жовтня вони представлять концерт камерної  музики. А 7 жовтня Олег Криса виступить в концерті з трьома оркестрами, з якими він співпрацював тривалий час: Камерним оркестром «Академія», Академічним камерним оркестром «Віртуози Львова» та Академічним симфонічним оркестром Львівської філармонії. І саме ці концерти  є родзинками фестивалю.

Традиційно у рамках фестивалю відбувається від 20 до 28 концертів, що свідчить про інтерес до сучасної музики. Це величезний пласт музики, і відрадно, що ця традиція фестивалю продовжується. І вже незабаром очікуватимемо ювілей «Контрастів» – його 20-річчя.

На XVIIIМіжнародному фестивалі сучасної музики «Контрасти» утворюється своєрідна арка. На відкритті фестивалю звучатиме українська музика, а його закриття співпадає із проведенням у Львові Днів чеської музики. Львівська філармонія вітатиме  високопрофесійний колектив – струнний квартет «Стаміц Квартет», який носить ім’я видатного чеського композитора Антоніна Стаміца. Концерт під патронатом Генерального Консульства Чеської Республіки у Львові представлятиме музику чеських класиків. Зазначу, що становлення української професійної музичної школи у Галичині пов’язане із чеською школою. Більшість композиторів, виконавців та диригентів у першій половині XX ст. навчалися у Празі. Таким чином, празька школа дає своє продовження на фестивалі «Контрасти» у Львові».

Сцена «Контрастів» презентує кілька десятків світових та українських прем’єр. «Контрасти» не прагнуть стати аналогією сучасних стилів і напрямків, чи представити абсолютно все, варте уваги в новітній музиці. Водночас, слухач може тут почути чимало творів, що є показовими для нашого часу і модерної музики загалом.

Грунтовність підготовки, певний академізм фестивалю поєднуються з дружньою атмосферою, де кожен з учасників і гостей відчуває увагу і повагу з боку організаторів.  Налагодження творчих контактів між українськими і зарубіжними музикантами – одне  з основних завдань «Контрастів».

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ