Загадку віком 5000 р. розгадують бердянські археологи. Що ховає один з найдавніших символів влади, будь коли знайдених в Україні?
Про це повідомило видання Рro.berdyansk.biz.
Влітку 2018 року, під час розкопок у Пологівському районі, експедиція Бердянського педуніверситету та археологічного товариства «Ольвія-Арго» знайшла унікальний бронзовий скіпетр, аналогів якого ще не було в Україні.
Цей символ влади належав чоловікові ямної культури (доба ранньої бронзи, ХХХІІ / ХХХ – XXIII ст. до н.е.), якого журналісти одразу охрестили «степовим царем».
Новина одразу розлетілася по всіх центральних меді країни, а фахівці назвали знахідку науковою сенсацією.
Через півроку, після напруженого польового сезону, в тиші та спокої вчені продовжують вивчати стародавні артефакти, по-можливості, повертаючи їм первісний вигляд.
Чи не найскладніша робота зі стародавніми металами.
Після 5 тисяч років під землею від тонкої бронзової рурки, яка оздоблювала дерев’яний посох, чи то скіпетр, місцями лишився лице окисел.
Нещодавна, після ретельної реставрації найсенсаційніша знахідка повернулася до Бердянська. Тепер у археологічній лабораторії вчені та художники відновлюють первісний вигляд одного з найдавніших символів влади, будь коли знайдених в Україні.
Вже третій тиждень фахівці з археологічного малюнку скрупульозно фіксують кожну дрібничку унікальної знахідки.
Сергій Затьора – професійних художник, який багато років допомагає вченим – захоплюється роботою древнього майстра. Адже, як з’ясували археологи, карбування на бронзу наносили у кілька етапів.
Окреме питання, на яке мають відповісти вчені, що саме закодовано у витонченому орнаменті цього символу влади. Археологи Валентина Папанова та Генадій Тощєв у науковому тандемі саме працюють над цим. Адже у давнину, прикрашаючи одяг, знаряддя праці чи зброю, люди надавали оздобі певного змісту. Малюнок повинен був підкреслити статус власника, або захищати його як оберіг.