13 грудня 1877 року у селі Монастирик на Поділлі народився Микола Леонтович, учитель співу, композитор, диригент. Він записував народні пісні й згодом вдихав у них нове життя.
Всесвітньо відома мелодія «Щедрик», створена Леонтовичем за мотивами української народної щедрівки стала символом Різдва у багатьох країнах. Англомовна версія «Щедрика» – колядка «Carol of the Bells» звучала у фільмах «Міцний горішок -2», «Один вдома», «Гаррі Поттер».
Леонтович – син священика, отримавши духовну освіту, у званні регента петербурзької придворної співацької капели став учителем співу, композитором та організатором хорів, які виконували записані ним і оброблені за європейським зразком народні пісні.
За те, що підтримав українську державність та відроджував усну народну творчість був застрелений чекістом у батьківському домі.
Микола Леонтович з родиною. Дружина Клавдія Жовткевич та донька Галина. Середина 1900-х. Фото: argumentua.com
1905 – на Донбасі (куди переїхав працювати вчителем музики у залізничній школі) організував хор робітників
1916 – створив останню версію «Щедрика», яка виконана зі сцени хором студентів Київського університету під керівництвом Олександра Кошиця.
1918 – 1919 – організатор першої Української держаної капели, викладав у музично-драматичному інституті імені М. Лисенка
23 січня 1921 – застрелений агентом ЧК
5 жовтня 1921 – «Щедрик» Леонтовича вперше презентований за кордоном на концерті в Карнегі Холлі у Нью-Йорку. Виконала Українська республіканська капела під керівництвом Олександра Кошиця.
1936 – Пітер Вільховський (родом з України), який працював для радіо NBC, пише англійську версію слів до «Щедрика» – «Carol of the Bells».