Слухай онлайн
Культура  |  Історія

"Щедрик": чому ластівка прилетіла взимку і як склалася доля автора найвідомішої щедрівки

Сьогодні, 13 січня, українці святкують Щедрий вечір. Із цим святом у нас завжди асоціюється відома на увесь світ щедрівка Миколи Леонтовича "Щедрик".

"Щедрик" давно відомий у світі. Його написав український композитор Микола Леонтович. У "Щедрика" існує п'ять авторських варіантів. Леонтович присвятив щедрівці 18 років життя: перший варіант з'явився 1901 року, останній – 1919 року.

Вперше "Щедрик" виконали зі сцени 1916 року хором Київського університету. У січні 1919 року з ініціативи Голови Директорії УНР Симона Петлюри була створена Українська республіканська капела. Капела під керівництвом Олександра Кошиця та Кирила Стеценка гастролювала протягом 5,5 років у 17 країнах, де проходили прем'єри "Щедрика".

Вперше "Щедрик" пролунав за кордоном 11 травня 1919-го в Національному театрі Праги. Це був їх коронний номер. Хористи дали понад 200 концертів. "Різдвяний гімн дзвіночків" (Carol of the Bells) – саме під такою назвою українська щедрівочка відома у всьому світі.

Англомовна версія "Щедрика" була створена 1936 року американцем українського походження Петром Вільховським.

У США вона була вперше виконана 1921-го зі сцени Карнегі Холу в Нью-Йорку.

Чому ластівка прилетіла у січні?

Раніше наші предки святкували Новий рік 1 бeрeзня. З цього моменту розпочиналося пробудженн природи від зимового сну і починалося нове життя. Ластівки прилітають навесні і вважалися символом настання нового року. Напередодні 1 березня українці святкували Щедрий вечір, а наступного дня вже готувалися до посівної за допомогою магічних обрядів.

Як склалася доля Миколи Леонтовча?

23 січня 1921 року у с. Марківка (Гайсинський повіт, Подільська губернія) убили учителя співу, композитора, диригента, автора легендарного "Щедрика" Миколу Леонтовича.

Смерть Миколи Леонтовича замовчували в радянський час. Таємниця загибелі легендарного та всесвітньо відомого українського композитора почала відкриватися лише у 90-х роках.

З архівних документів відомо, що у ніч на 23 січня 1921 року композитор перебував у свого батька. Там він і був убитий агентом ВЧК Афанасієм Грищенком. Злочинець попросився переночувати. Він назвався чекістом, який проводить "боротьбу з бандитизмом". Вранці чекіст пограбував будинок і пострілом з гвинтівки убив Миколу Леонтовича. 

Історики ж припускають, що Леонтовича застрелили у батьківському домі саме за те, що він підтримав українську державність та відроджував усну народну творчість.

Нагадаємо, раніше Гал-інфо розповідало про те, що у Києві показали валізу Леонтовича, в якій він приніс «Щедрика», який згодом, після блискучої обробки композитора, став улюбленою різдвяною мелодією світу.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ