Notice: Undefined index: volyn in /home/galinfo/web/galinfo.com.ua/public_html/lib/custom/mo_news_func.php on line 97
Новини України: До 80-річчя проголошення Карпатської України у центрі столиці відкрили виставку
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Волинь

До 80-річчя проголошення Карпатської України у центрі столиці відкрили виставку

Фото - УІНП.
Фото - УІНП.
Фото - УІНП.
Фото - УІНП.
Фото - УІНП.
Фото - УІНП.
1/3
Виставка «Наша земля проголошує: вона була, є й хоче бути УКРАЇНСЬКОЮ», розміщена на 20 тематичних банерах, розповідає про історію Карпатської України, яка у 1939 році на короткий час збурила всю Європу і чи не вперше з часів Української революції 1917-1921 років гостро поставила на порядок денний українське питання.

Виставка відкрилася 13 березня о 14.00 на Хрещатику біля Головпошти.  Про це інформує прес-служба УІНП.

«Історія Карпатської України - коротка: кілька місяців автономії, кілька днів незалежності. Але драматична і яскрава, у ній ніби сфокусовано всю українську історію ХХ століття. Вона про прагнення до свободи, про готовність захищати її до останнього подиху всупереч несприятливим обставинам. Вона про соборність, про боротьбу за єдність українського народу. Про героїзм попередників, який служить прикладом для наступних поколінь. Це одна з тих сторінок історії, яку нинішнє покоління, знову змушене захищати незалежність із зброєю в руках, має перечитувати особливо ретельно. І для засвоєння досвіду і для натхнення», - розповідає Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

У виставці, яку підготували фахівці Інституту спільно з істориком Олександром Пагірею, представлені унікальні фото, свідчення очевидців, історичні документи. Вона знайомить з історією краю від 1918-1919 років, коли закарпатські русини здійснили першу спробу об’єднатися з українцями по іншій бік Карпат у складі Української Народної Республіки зі столицею у Києві, до кривавих подій на Красному полі 15 березня 1939 року та спроб зберегти пам’ять про ті події. Виставка допомагає зрозуміти унікальну історичну роль, яку відіграла Карпатська Україна в історії нашої держави та Європи загалом, і за що її називали «найменшою державою з найбільшими національними амбіціями».

«Саме у Карпатській Україні було здійснено перший відкрий збройний спротив гітлерівським планам перекроювання кордонів у Центрально-Східній Європі, що став увертюрою до початку Другої світової війни. На тлі ганебної капітуляції Чехо-Словаччини перед німецьким вермахтом, опір карпатських січовиків проти регулярної угорської армії викликав захоплення у цілого світу. Про нього писали провідні західні видання, складались пісні та перекази. У 1940-1950-х рр. легенда українського спротиву на Закарпатті живила борців за незалежність України у рядах ОУН та УПА», - говорить Олександр Пагіря.

У відкритті виставки також взяла участь Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе. Для неї це була особлива місія – дід Іванни Орестівни, Дмитро Климпуш був головним командантом «Карпатської Січі».

«Сьогодні, у часи збройної агресії, особливо важливо пам’ятати та вшановувати тих, хто у найскладніші періоди нашої історії продовжував боротися за об’єднання українців та самостійність України. Відновлення та популяризація повної та правдивої історії України як для нас самих, так і за кордоном, є спільним великим завданням для наукової спільноти, влади та громадськості. Правда – це наша зброя для відбиття гібридних атак Росії, яка намагається переконати, що Україна «недодержава». Правда – це шлях до єднання українців та утвердження України як повноправного та невід’ємного члена європейської родини», - говорить Іванна Климпуш-Цинцадзе.

«Карпатська Україна була не лише історичним феноменом, але і культурним. За кілька років існування автономії у складі Чехо-Словаччини Закарпаття стало центром українського культурного життя краю: відкривалися гімназії з українською мовою навчання,  активно розвивалися товариства «Просвіта», «Пласт», інші українські організації. Розвивалася література, театр, преса – за кількістю періодичних друкованих видань Закарпаття випереджало Чехію і Словаччину. Саме цю Карпатську Україну захищали січовики у березні 1939. Саме це об’єднало Україну – на допомогу Карпатській Січі прийшла молодь з Галичини, Волині, Наддніпрянщини. Ці люди тоді їхали на Закарпаття, як їхала патріотична молодь у 1918 році під Крути, як їхали у 2014 році добровольці з Майдану на Донбас. Бо їм було що захищати – свою мову, свою культуру, свою ідентичність», - зазначив на відкритті виставки заступник міністра культури України Юрій Рибачук.

Виставка до 80-річчя проголошення незалежності Карпатської України на Хрещатику демонструватиметься протягом березня-квітня. Аналогічні стенди 13 березня відкриються в місті Хуст Закарпатської області, а 22 березня виставка демонструватиметься в Ужгороді у приміщенні Закарпатської ОДА в рамках фестивалю «Історія.UA».

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ