Прокуратура Одеської області розслідує факти службової недбалості співробітників Одеського СІЗО, через що стало можливим скоєння жорстокого вбивства арештантом працівниці установи. Про це на своїй сторінці у Facebook написала прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган.
Під час відпрацювання інформації про можливі репресії, які пройшли після резонансного вбивства, прокуратура виявила факти нелюдського поводження з утриманими та розпочала розслідування за фактом перевищення службових повноважень.
У ході подальшого слідства встановлено кричущі факти поводження з арештантами зі сторони працівників пенітенціарної установи.
У зв’язку із цим, прокуратура змінила правову кваліфікацію на катування, за що передбачено 10 років ув’язнення.
Встановлено вибіркове ставлення працівників установи до деяких утриманих, надання їм преференцій.
Так, після вбивства співробітника СІЗО обшуки та «наведення порядків» проводилося не в усіх камерах та навіть не в усіх корпусах.
До деяких місць утримання арештантів взагалі не заходили та не перевіряли дотримання режимних вимог.
Поряд із цим документація, яку вивчили слідчі прокуратури, говорить про проведення обшуків і необхідних заходів у всіх камерах. У зв’язку із цим розпочато розслідування за фактом службового підроблення.
Сьогодні слідчі прокуратури продовжують обшуки у приміщеннях Одеського СІЗО та управлінні пенітенціарної установи.
Прокуратура Одеської Області неодноразово наголошувалось на порушеннях умов утримання засуджених, утриманих, їх базових конституційних прав на території регіону.
Лише за 2017 рік на порушення вимог Закону в Одеському та Ізмаїльському СІЗО прокуратурою внесено 30 документів реагування.
За цей рік прокуратура звернулася з 40 документами реагування на порушення Закону у трьох колоніях.
До прикладу, лише під час раптової перевірки у січні цього року у 51-й колонії виявлено, що засуджені, на яких накладені дисциплінарні стягнення, утримувалися у напівпідвальних приміщеннях без денного освітлення. Більшість приміщень медичної частини непристосовані для цього.
Пенітенціарна система давно потребує кардинальних змін та перезавантаження у демократичному напрямку. Вбивство дівчини та катування утриманих - цьому жахливий приклад.
"Про що взагалі може йти мова, коли на стінах пенітенціарної установи висить такий яскравий приклад тоталітарного режиму, як портрет Ф.Е. Дзержинського. За виявленим фактом розпочато кримінальне провадження за ч. 2 ст. 436-1 КК України (поширення представником влади комуністичної, нацистської символіки, пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного, тоталітарних режимів)", - зазначила Лариса Саган.