30 липня 1937 року голова НКВС Микола Єжов підписав наказ №00447 щодо створення "трійок НКВД" для прискореного розгляду справ
Про це йдеться у повідомленні на Facebook-сторінці Меморіал Всеукраїнська правозахисна організація Меморіал імені Василя Стуса.
На підставі цього наказу, починаючи з серпня 1937 р. і до листопада 1938-го, було ув'язнено від 800 000 до 820 000 людей, з них щонайменше 350 000, і до 445 000 були страчені, решта була відправлена до ГУЛАГу.
Таким чином, встановлені спочатку квоти — ув'язнити 233 700 осіб та 59 200 з них розстріляти — були багаторазово перевищені. Операція за цим наказом стала найбільшою масовою операцією Великого терору.
Трійки НКВД були "найулюбленішою інстанцією терору в історії радянських масових репресій, від Громадянської війни до розстрілів в Катині". Наказ затверджував особовий склад 64 трійок на республіканському, крайовому, та обласному рівнях.
Наказ був оприлюднений лише в 1992 році. Знайдені відтоді документи про його підготовку та проведення вказують на те, що Комуністична партія Радянського Союзу та її керівництво брали безпосередню участь в організації переслідувань та масових страт.
До тих, хто підлягав репресіям, належали:
- Колишні куркулі, які повернулися після відбування покарання, або втекли з таборів або трудопоселень, або переховуються від розкуркулення і ведуть антирадянську діяльність.
- Колишні куркулі та соціально небезпечні елементи, які перебували в повстанських, фашистських, терористичних і бандитських формуваннях.
- Члени антирадянських партій…, реемігранти, які переховуються від репресій, втекли з місць позбавлення волі і продовжують вести активну антирадянську діяльність.
- Учасники козачо-білогвардійських організацій, а також ті учасники, які утримуються під вартою, слідство в справах яких закінчено, але справи судовими органами не розглянуті.
- Найактивніші антирадянські елементи із колишніх куркулів, карателів, бандитів, білих, сектантських активістів, церковників і інших, котрі утримуються нині в тюрмах, таборах, трудових поселеннях і колоніях і продовжують вести активну антирадянську підривну роботу.
- Кримінальні злочинці, а також ті злочинці, які утримуються під вартою, слідство в справах яких закінчено, але справи судовими органами не розглянуті.
- Кримінально-злочинні елементи, які перебувають в таборах і труд-поселеннях і ведуть в них злочинну діяльність.
Нагадаємо, як повідомляло Гал-інфо, на Житомирщині поблизу села Шумськ знайшли масове поховання 170 жертв більшовицького терору, майже 120 з них - діти.